با فراگیر شدن سیستم های مدیرت محتوا مانند وردپرس و دروپال؛ مدیریت سایتها و به ویژه رعایت ملاحظات فنی از دید سئو ساده تر شده است. سادگی نصب ماژول ها و پلاگین های متنوع سئو مانند Yoast این ذهنیت را ایجاد می کند که سایت سئو می شود و دیگر نیازی به خدمات سئو نیست. ای کاش سئو همین بود اما نیست. سئو دو بخش مهم، داخلی و خارجی دارد که پلاگین¬هایی مانند یوست تا حدی در سئو داخلی نقش ایفا می کنند. در حقیقت آنها در مراحل انتخاب کلمات کلیدی، تولید محتوا و تدوین ساختار مناسب برای سایت که در بحث On-Site بسیار مهم اند، هیچ نقشی ندارند.

چاره چیست؟

سئو قبل از طراحی سایت و حتی پیش از ثبت دامنه آغاز می شود. دیدگاه سئو است که مشخص می کند چه دومینی ثبت شود، کلمات کلیدی سایت چه باشند، چه نوع محتوا و در چه حجمی تولید گردد، تمپلت سایت چگونه طراحی شود و ساختار سایت و آدرس صفحات چه باشد.

طراحی وب سایت مقوله ای فراتر از طراحی تنها یک قالب گرافیکی زیبا و چشم نواز است. سایتها باید در عین سادگی و زیبایی، کاربردی باشند و همزمان با مدنظر قراردادن ذائقه و نیازهای متفاوت مخاطبان به سازماندهی و ارایه اطلاعات بپردازند. هر کسب و کاری بسته به میزان رونق و نوع بازارش به خدمات خاصی در وب نیاز دارد. مجری توانا و باتجربه می تواند نیاز مشتری را تشخیص دهد و خدمات مختص وی ارایه دهد. زیبایی و کارایی وبسایت با دانایی و توانایی طراح سایت رابطه ای مستقیم دارد.

توجه بیشتر طراحان سایت به سادگی و زیبایی است و عدم آگاهی آنها از سئو باعث می شود موارد فنی مهمی در سایت رعایت نگردد. با اعلام گوگل مبنی بر اولویت دادن به نسخه موبایل سایت در مقایسه با نسخه دسکتاپ آن، اعمال دیدگاه سئو و مواردی چون رسپانسیو بودن سایتها به اوج خود رسیده است.

تخصص ما، سئو است؛ چه کسی بهتر از ما با سورس کد و ساختار سایت آشناست؟ آنقدر رعایت اصول و قواعد سئو و بهینه سازی سایت برای ما عادی است که گویی با قاشق، غذا می خوریم. سایتی که ما می سازیم کاملا آماده مرحله بعدی سئو یعنی Off-Site است.

 

به طور خلاصه مواردی که در طراحی سایتها در نظر داریم:

انتخاب مناسب ترین ساختار سایت
کمترین حجم کدها در تمپلت و سورس صفحات
ملاحظه سرعت لودشدن صفحات سایت
آدرس دهی مناسب صفحات
کاستن از حجم تصاویر و فشرده سازی آنها
ساختن نقشه سایت، سایت مپ گوگل، صفحه 404
جلوگیری از تولید محتوای تکراری
فراهم کردن قابلیت افزودن انواع تگ و برچسپ
فراهم کردن امکان شیرکردن محتوا در شبکه های اجتماعی
بهینه سازی عناوین مطالب، تیترها، زیرتیترها، توضیحات روی تصاویر، لیستها و جداول