تاریخ آخرین ویرایش: 12 مرداد 1398

سئو به زبان ساده

سئو و اهمیت آن به زبان ساده

اگر او به این تصویر نگاه کند تنها یک نرده چوبی می‌بیند، همان که خوب برش خورده، راست قامت است و گونیا نیز نصب شده. سومی از راست را می‌گویم. به عنوان یک مزرعه‌دار کارکشته، مادرم استاندارد بالایی دارد و از این میان تنها دست روی همانی که گفتم می‌گذارد. به نظر هم نمی‌رسد محل قرارگیری نرده تاثیری بر انتخابش داشته باشد.

آنچه شما در تصویر می‌بینید، پانزده نرده برای محافظت از مزرعه است اما آنچه نمی‌بینید هزاران نرده دیگر است که همین کار محافظت را بر عهده دارند. در آن چند لحظه‌ای که دوربینِ عکاس، شما را میخکوب کرده، شما چه مزرعه‌داری کارکشته باشید و چه تازه‌کار، به ناچار از میان همین نرده‌هایی که می‌بینید دست به انتخاب میزنید؛ نرده‌های دیگر شانسی برای حتی دیده شدن ندارند چه برسد به انتخاب شدن.

اما داستان فقط این نیست. ما که قرار است انتخاب کنیم، خواسته و نیاز یکسانی نداریم. شاید یکی نرده را برای برافروختن آتش بخواهد؛ احتمالا سومی از چپ را انتخاب می‌کند. شاید یکی نرده‌ای دوشاخه بخواهد؛ بفرما این هم چهارمی از راست و ...

اگر گوگل عکاس این تصویر بود به جای پانزده نرده، فقط ده تایش را در تصویری عمودی نشان می‌داد. یعنی سمت چپ عکس را بالا قرار می‌داد و آن نرده شکسته می‌شد، سومی از بالا و پنج تای سمت راست را هم کلا حذف می‌کرد (آه مادرجان کجایی؟)

و این حکایت هر روزه وب، جستجو، گوگل و کاربران است. علیرغم همه تلاش، گوگل واقعا نمی تواند فقط ده تا از بهترین نرده‌ها را شناسایی و ارایه کند. حتی اگر موفق هم شود لزوما آنی که بهتر است بالاتر قرار نمی‌گیرد. اینجا بلافاصله باید پرسید بهترین از نگاه کی؟ نرده دوشاخه، نرده برای هیزم و ... خاطرتان است؟ بهترین نتیجه گوگل آنی است که به نیاز کاربر پاسخ می‌دهد و کاربر به آن سایت مراجعه می‌کند.

ارتباط همه این صحبتها با سئو را دیگر باید متوجه شده باشید. سئو به زبان ساده و تمثیلی به تمام تلاشهایی گفته می‌شود که هدف آن جا دادن نرده دلخواه در تصویر گوگل است و مهمتر اینکه نرده‌ای را در تصویر جا دهد که مزرعه داری به احتمال زیاد انتخابش کند. اوه. چه فعالیت پیچیده ای! داستان مزرعه در همین جا تمام می‌شود.

کاربران وب با نیازهای مختلف به موتور جستجو (Google, Bing, …) مراجعه می‌کنند و خواسته‌شان را با عبارت‌های مختلف بیان می‌کنند. آنها سپس از میان نتایج جستجو دست به انتخاب می‌زنند. شما اگر سایتی دارید، طبیعتا می‌خواهید جزو این ده نتیجه اول باشید و از آن مهمتر، سایت شما همان انتخابی باشد که در نهایت کاربر روی آن کلیک می‌کند. و اما بالاخره باید سوال اساسی را پرسید:

سئو چیست؟

سئو یا SEO کوتاه شده Search Engine Optimization و همان پروسه آوردن کاربران به سایت مورد نظر از نتایج موتور جستجو است. سئو همه آن تلاشهایی است که برای کسب ترافیک رایگان و طبیعی از نتایج موتور جستجو انجام می‌شود. برای آوردن کاربران بیشتر به سایت از نتایج جستجو، هم لازم است رتبه‌های بالاتر کسب شود و هم آن که کیفیت حضور در نتایج به گونه‌ای باشد که کاربر روی آن کلیک کند. برای نیل به این مهم SEO تلاش می‌کند تا اعتبار سایتها را افزایش دهد و آنها را بر اساس الگوریتم گوگل در رتبه‌بندی، بهینه‌سازی کند.

روشهای مختلف دیجیتال مارکتینگ به مدیران سایت‌ها این امکان را می‌دهند که به مخاطبان خود برسند اما سئو یک گام جلوتر است و کاربرانی را به سوی شما روانه می‌کند که فعال و آگاهانه در نتایج جستجو به دنبال اطلاعات، راهکار یا محصول شما هستند. با توجه به اینکه تنها ده سایت می‌توانند در صفحه اول نتایج قرار گیرند، رقابت برای رسیدن به صفحه اول داغ است. همین یک موضوع برای بیان اهمیت سئو، کافی است. تحقیقات نشان داده است سایتهایی که در صفحه نخست موتور جستجو قرار می گیرند، ۹۵ درصد کلیک‌ها را از آن خود می‌کنند. قبلا گفتم که نرده‌های خارج از کادر دوربین عکاس اصلا مهم نیستند!

ما نیاز به فهم دقیق‌تری از سئو داریم:

  • کیفیت ترافیک: اینکه بتوان دقیقا همان کاربرانی را به سایت هدایت کرد که به دنبال کالا و خدمات مشخصی هستند (جذب کاربران مخاطب).
  • کمیت و حجم ترافیک: هنگامی که کاربران مخاطب از نتایج جستجو (SERPs) به سایتی مراجعه می‌کنند، مقدار و حجم ترافیک آن سایت بیشتر می‌شود.
  • نتایج طبیعی یا ارگانیک: در نتایج جستجوی گوگل و بقیه موتورهای جستجو غیر از نتایج عادی، تبلیغات متنی به روشهای مختلف ارایه می‌شود، هدف سئو افزایش بازدید سایت از راه نتایج عادی گوگل است و نه از راه تبلیغات در میان نتایج.

سئو چگونه پیش می رود؟

در پروسه سئو نیاز و رفتار مخاطبان سایت، بررسی و کلمات کلیدی مناسب انتخاب می‌شوند. کدهای سایت، ساختار و محتوای آن متناسب با کلمات انتخاب شده بهینه می‌گردد و در ادامه با گرفتن لینک از سایتهای دیگر تلاش می‌شود رتبه های سایت ارتقاء داده شود. چون روش رتبه‌بندی گوگل (همان الگوریتم) نامشخص است، سئو تخصصی می‌شود که تجربه، آزمایش و تحلیل داده‌ها در آن نقش کلیدی دارد. بنابراین روشهای کسب رتبه بالاتر در نتایج گوگل بسیارند که همگی پارامترهای مختلفی از عنوان صفحات و توضیح عکس‌ها گرفته تا لینکهای داخلی و خارجی را مورد توجه قرار می‌دهد.

برخی از مباحث مهم در سئو و بهینه سازی سایت

  • سایت واکنش‌گرا یا سایت سازگار با موبایل: در دوره‌ای هستیم که کاربران با انگشت شصت صفحه اینستاگرام و نتایج گوگل را بالا و پایین می‌کنند. همین ما "شصتی‌ها" بسیاری از جستجوهای خود را روی موبایل انجام می‌دهیم. بنابراین طراحی سایت برای سازگاری با انواع موبایل در اولویت قرار دارد و موتورهای جستجو این مهم را بارها گوشزد کرده‌اند.
  • تولید محتوا: جذابیتها و ویژگی‌هایی که موبایل در اختیار کاربران قرار داده است قدرت و سلیقه انتخاب آنها را نیز روز به روز تغییر می‌دهد. آنچه آنها می‌خوانند، می‌بینند و می‌شنوند همه آن چیزی است که می‌گویند پادشاه است؛ محتوا. از این رو تولید محتوا متناسب با مخاطب در اولویت نخست هر برنامه سئو قرار دارد. محتوای مناسب است که کاربر را به سایت می‌کشاند و نگه می‌دارد. محتوایی که مناسب و بهینه نباشد، رتبه‌های قابل ذکری نخواهد بود، ترافیکی هم. حقیقتا دلیلی برای رفت و آمد به ساختمانی متروکه وجود ندارد.
  • سئو داخلی - Onsite SEO: وقتی پارامترهای یک سایت بدون توجه به سایتهای دیگر مورد ارزیابی قرار می‌گیرد با مقوله سئو داخلی روبرو هستیم. هر آنچه که یک سایت دارد می‌تواند بهینه شود و در دل برنامه کلی سئو به کسب رتبه‌های بالا کمک کند. سرعت لود سایت، ساختار آن، کیفیت و چیدمان محتوا و ... در سئو داخلی مورد توجه قرار می‌گیرد. (درباره سئو تکنیکال بخوانید)
  • سئو خارجی - Offsite SEO: کیفیت حضور یک سایت در میان سایتهای دیگر در سئو خارجی مورد توجه قرار می‌گیرد. اینکه یک سایت به چه سایتهایی لینک داده و از چه سایتهایی لینک گرفته است، میزان حضور آن در سایتهای خبری و اطلاع-رسانی، شبکه‌های اجتماعی و غیره. لینکهایی که به یک سایت می‌شود از مهمترین فاکتورهای کسب رتبه بالا در گوگل است.

منابع مختلفی برای جذب ترافیک به سایت وجود دارد. حتی با وجود گسترش شبکه‌های اجتماعی و افزایش میزان تاثیرگذاری آنان همچنان نتایج گوگل نقش اساسی را ایفا می‌کند. تا زمانیکه کاربران برای یافتن پاسخ سوالات خود به صفحه اول گوگل هجوم می ‌برند، نمی‌توان آن را دست کم گرفت. امروزه همه می‌خواهند دیده شوند. پیشینیان ما توصیه کرده‌اند مراقب سرمایه خود باشید و چیزهای مهم را در جایی مطمئن پنهان کنید. شما هم لازم است از اطلاعات، محصولات و خدمات با ارزش خود در جایی مطمئن حفاظت کنید و بهترین جا برای مراقبت از آنها، صفحه اول گوگل است.

افزودن دیدگاه جدید

اگر شما کاربر واقعی هستید سوال زیر را پاسخ دهید.

2 + 1 =
پاسخ این سوال ریاضی را داخل کادر وارد کنید.برای مثال: 1+3 داخل کادر 4 را وارد کنید.