تاریخ آخرین ویرایش: 12 مرداد 1398

سرچ کنسول، گزارشهایی از عملکرد سایت در گوگل

Google Search Console - سرچ کنسول

گوگل سرچ کنسول، Google Search Console یا GSC  ابزاری است که گوگل در اختیار مدیران سایت ها قرار داده تا کارایی سایت خود را در نتایج جستجو بررسی کنند. به کمک آن می توان از کم و کیف ترافیک ورودی به سایت اطلاع یافت. گزارشهایی مانند عبارتهایی که ترافیک می آورند و رتبه آنها، میزان نمایش در نتایج و وضعیت ایندکس صفحات، خطاهایی دیده شده، لینکهای دریافتی و ...

بعد از تعریف سایت و اعمال تنظیمات اولیه می توانید آدرسی که دوست دارید سایت با آن دیده شود (با سه تا دبلیو یا بدون آن و ...)، کشوری که مخاطبان شما در آن قرار دارند، سرعت کراول صفحات، سایت مپ های سایت و ... را تعیین و سرچ کنسول را به گوگل آنالیتیکس متصل کنید. اما مهمترین بخشهای سرچ کنسول کدامند؟

Performance

در این بخش میزان ترافیک ورودی از گوگل به سایت و نوسانات آن، عبارتهایی که با آن رتبه دارید، رتبه هایی که دارید، میزان نمایش در نتایج و نرخ کلیک نمایش داده می شود (Clicks, Impressions, Position, CTR). نوعا با مرتب سازی بر اساس هر یک از چهار داده مهمی که ارایه می شود، می توان ایده های برای افزایش عملکرد یافت.

گزارش عملکرد سایت در نتایج گوگل

URL inspection

به کمک این ابزار می توانید بررسی کنید که آیا صفحه ای از سایت شما در ایندکس گوگل وجود دارد یا نه؟ اگر وجود دارد آخرین بار کی گوگل آنرا ایندکس کرده است و اگر نیست دلیل نبودنش را بیابید. به هر حال اگر دلیل مشخصی ذکر نشده باشد می توانید همانجا آن صفحه را برای ایندکس شدن به گوگل معرفی کنید

Coverage

بسیاری از مشکلات سئوی سایت مربوط به موارد فنی است. گوگل در این بخش اطلاعات با ارزشی از مشکلات فنی سایت ارایه می دهد. انواع خطاهای سروری و پیدا نشد (همان 404)، صفحاتی که گوگل بی خیال آنها شده، محتوای تکراری، صفحات بلاک شده و ... را در این بخش می یابید.

گزارش از وضعیت ایندکس شدن صفحات در گوگل

گوگل بعد از بازدید از صفحات، در یکی از چهار حالت زیر وضعیت ایندکس شدن را گزارش می دهد:

  • Error – خطا
  • Valid with warnings – معتبر به همراه اخطار
  • Valid – معتبر
  • Excluded – جداسازی شده

ERROR یا خطا

خطاهای رویت شده و چند آدرس برای نمونه در این بخش ارایه می شود. خطاهایی مختلف وجود دارد که رایج ترین آنها عبارتند از:

  • Submitted URL seems to be a Soft 404 : صفحه مورد نظر عملا وجود ندارد اما سرور سایت کد 404 را در پاسخ نمی فرستد.
  • Redirect error : ریدایرکت تعریف شده درست کار نمی کند. هر دو کد 301 و 302 را شامل می شود.
  • Submitted URL not found (404) : صفحه مورد نظر وجود ندارد و سرور هم کد 404 را در پاسخ می فرستد.
  • Submitted URL has crawl issue : گوگل به دلایل مختلف نتوانسته است این صفحه را ایندکس کند.
  • Server errors (5xx) : خطایی سروری رخ داده و گوگل به سایت دسترسی نداشته است.

رفع انواع خطاهای گزارش شده، از کارهای مهم تکنیکال سئو است.

Mobile Usability

سایت شما در همه رزلوشن ها و همه وسایلی که کاربران با آنها سایت را می بینند باید درست نشان داده شود. در این بخش از سرچ کنسول، می توانید خطاها و نوع مشکل مرتبط با رسپانسیو سایت خود را ببینید.

Links

لینکها همچنان نقشی کلیدی در کسب رتبه ایفا می کنند اما چه لینکهایی به سایت شما داده شده است؟ شما در این بخش از گوگل می توانید همه لینکهای ورودی به سایت خود را ببینید، بررسی کنید و اگر لینکهایی وجود دارند که به رتبه های آن ضرر می زند، درخواست Disavow نمایید (درباره اسپم و الگوریتم پنگوئن بیشتر بدانید). اطلاعات این ابزار در این چهار بخش ارایه می شود:

External Links, Internal Links, Top linking sites, Top linking text

به هر حال آنچه خواندید مروری سریع بر سرچ کنسول بود. ابزار و گزارشهایی که سرچ کنسول از عملکرد سایت در نتایج ارایه می دهد به بررسی و اندازه گیری ترافیک سایت، رفع مشکلات فنی و حضور بهتر در نتایج جستجو کمک می کند. گوگل سرچ کنسول از آن ابزاری است که هر روز باید به آن سر زد و تغییرات روی داده در هر یک از گزارشها را به دقت بررسی کرد. امیدواریم به زودی ویدیویی آموزشی در این باره ارایه نماییم.

افزودن دیدگاه جدید

اگر شما کاربر واقعی هستید سوال زیر را پاسخ دهید.

8 + 0 =
پاسخ این سوال ریاضی را داخل کادر وارد کنید.برای مثال: 1+3 داخل کادر 4 را وارد کنید.