تاریخ آخرین ویرایش: 10 اردیبهشت 1398

الگوریتم پنگوئن گوگل چیست؟

پنگوئن گوگل

گوگل برای رتبه بندی سایتها از الگوریتمی بهره می برد که محتوای هر صفحه و لینکهای آن نقشی کلیدی را در نتایج جستجو ایفا می کنند. گوگل همه لینکهای ردوبدل شده میان صفحات وب را تحلیل می کند و بر اساس آن به صفحات و سایتها اعتبار می دهد. همچنین تعداد و میزان تکرار کلمات در محتوای هر صفحه نیز همواره مدنظر گوگل است. آگاهی از این دو فاکتور مهم و تاثیرگذاری آنها دستاویزی  برای اسپم و تقلب در نتایج بوده است. از این روی؛ ارتقا و حفظ کیفیت نتایج جستجو همیشه چالشی مهم برای گوگل بوده است. گوگل با الگوریتم خود یعنی پنگوئن، مانع حضور سایتهای اسپم و کم ارزش در نتایج می شود. دو حوزه‌ای که پنگوئن به آن حساس است:

  • لینک ساختگی (Link schemes): یعنی هر لینکی که به طور طبیعی به دست نیامده باشد یا از منابع اسپم دریافت شود. خرید یا گرفتن لینک از سایتهای بی ارزش یا بی ربط و ایجاد اعتبار ساختگی برای دستکاری در نتایج در این مقوله می‌گنجد. مثلا شرکتی به طور فله‌ای از فرومها و وبلاگها دایم با عبارت "بهترین شرکت خدمات مهندسی" به سایت خود لینک بدهد.
  • تکرار کلمات (Keyword stuffing): منظور کاربرد بیش از حد کلمه کلیدی و مترادف‌های آن در محتوا  به گونه‌ای که متن از زبان طبیعی خارج شود.

الگوریتم پنگوئن، لینکها و متنها را از این نظر که اسپم‌اند یا نه، بررسی می‌کند و خروجی آن بر اسپم شدن یک صفحه یا کل یک سایت اثر می‌گذارد. پنگوئن به صورت لحظه ای بر نتایج اثر می گذارد و دیگر شامل کل سایت نیست. به عبارت دیگر هر نوع سیگنال موثر در رتبه ها اگر از سوی گوگل اسپم تشخیص داده شود، بلافاصله خنثی می گردد و تنها صفحه ای که با کمک آن سیگنال رتبه گرفته باشد، با افت رتبه مواجه و یا از نتایج حذف می شود. در این حالت کل سایت مشمول جریمه نمی گردد.

 گویا بعد از چندسال از رونمایی از پنگوئن، تکلیف جامعه سئو با آن روشن نیست. همین روزها (فوریه 2019) سئوکاری در توئیتر از دیگران پرسید آیا پنگوئن هنوز زنده است؟ آرا داده شده نشان می‌دهد سئوکاران در این مورد ابهام دارند و حتی یکی از مدیران گوگل هم پاسخ روشنی به آن نداد. هرچند که در صفحه معرفی این الگوریتم آمده است که از ابتدای سال 2017، پنگوئن در الگوریتم اصلی گوگل گنجانده شده است.

نظرسنجی درباره الگوریتم گوگل


اگر از فروشندگان فله ای، لینک خریده اید به احتمال زیاد سایت شما دچار افت رتبه می گردد. بنابراین توصیه می شود فرایند خرید لینک را متوقف و بر روشهای درست جذب لینک تمرکز کنید. ما مطلبی با عنوان « کسب رتبه بالا در گوگل به چه قیمتی » را در همین زمینه منتشر کرده ایم و عواقب خرید لینک و اهمیت راههای اصولی گرفتن لینک را توضیح داده ایم.

تا اینجا هر چه از پنگوئن گفتیم بلافاصله از اسپم و تقلب نیز گفتیم اما حقیقتا انتشار پنگوئن را باید پاداش گوگل به همه آن سایتهایی دانست که با تولید محتوای درخور توجه، به طور طبیعی از سایتهای معتبر لینک می‌گیرند. اگر حقیقتا بدانید سئو چیست، به تولید محتوا و لینک بیلدینگ نگاهی ویژه خواهید داشت . طبیعتا اطلاع از شرایط اسپم شدن این مزیت را دارد که کارها را با دقت بیشتر پیش برد. بررسی لینکها و به ویژه مراجعه به ابزاری مرتبط با لینکها که در سرچ کنسول گوگل ارایه شده است باید همواره مد نظر باشد.

منبع عکس اصلی مقاله: seopressor.com

افزودن دیدگاه جدید

اگر شما کاربر واقعی هستید سوال زیر را پاسخ دهید.

11 + 8 =
پاسخ این سوال ریاضی را داخل کادر وارد کنید.برای مثال: 1+3 داخل کادر 4 را وارد کنید.