تاریخ آخرین ویرایش: 16 مهر 1398

چرا سایت شما در صفحه SERP (صفحه نتایج موتورهای جستجو) دیده نمی شود؟

SERP

بهینه سازی برای موتورهای جستجو به عوامل بسیاری مثل کلمات کلیدی ، محتواها، اطلاعات متا، بک لینک ها، موضوعات فنی، الگوریتم های موتور جستجو و ... وابسته است. به همین دلیل تشخیص این که چرا سایت شما در رتبه های بالاتر صفحات SERP دیده نمی شود بسیار مشکل است.

در این مقاله تلاش کردیم با به معرفی ۶ دلیل عدم حضور شما در صفحه نتایج موتورهای جستجو بپردازیم و راه حل هر کدارم را بررسی کنیم.

 1. نداشتن اطلاعات متا (meta-data): یکی از رایج ترین دلایل برای این که سایت شما در صفحات SERP دیده نمی شود. نداشتن اطلاعات متا است. اطلاعات متا شامل عناوین متا و توضیحات متا برای هر صفحه وب سایت شما است. درست است که متا دیتاها به اندازه ای که در دهه گذشته مورد توجه بودند، اهمیت ندارد. اما هنچنان یکی از مهم ترین عوامل در رتبه بندی در صفحات SERP هستند. به همین دلیل شما نمی توانید از این متا دیتا ها چشم پوشی کنید.

ما از قرار دادن اطلاعات متا در سایت خود دو هدف داریم. هدف اول ما این است که با اطلاعات متا، اطلاعات بیشتری را درباره مطالب خود به موتورهای جستجو ارائه دهیم تا آن ها بتوانند ساده تر درباره مطالب ما تصمیم گیری کنند و رتبه های بهتری به ما تعلق گیرد. هدف دوم نیز این است که با کمک این اطلاعات کاربران را تشویق کنیم تا بر روی لینک ما در صفحات SERP کلیک کنند. هر چه تعداد کلیک های ما بالاتر برود، علاوه بر این که ورودی ارگانیک سایت مان بیشتر می شود، می توانیم رتبه بهتری را نیز در موتورهای جستجو کسب کنیم.

پس تلاش کنید که برای تمامی صفحات سایت خود اطلاعات متای خاص و مخصوص آن ها را تولید کنید. از یاد نبرید که کلمه کلیدی اصلی و کلمات کلیدی فرعی شما باید هم در عنوان متا هم در توضیحات متا دیده شود. در کنار این موارد باید دقت داشته باشید که اطلاعات متای شما برای کاربران نیز جذاب باشد تا بتوانید بیشترین ورودی را کسب کنید.

 1. محتوای کوتاه یا بی کیفیت: تقریبا تمام موتورهای جستجو استراتژی خود را بر این پایه طراحی کرده اند که بهترین محتواها را به کاربران خود معرفی کنند. ممکن است شما سایر تکنیک ها و روش های بهینه سازی را به خوبی انجام داده باشید. اما اگر نتوانید به خوبی محتوا تولید کنید، به سختی به رتبه های بالا در صفحات SERP دست پیدا خواهید کرد. اگر شما نمی توانید به رتبه های بالا دسترسی پیدا کنید، بد نیست تا کیفیت و عملکرد محتوای تولید خود را بررسی کنید.

با کمک گوگل آنالیتیکس قوی ترین و بهترین محتوای خود را مشخص کنید و تلاش کنید از روی آن الگویی برای سایر مطالب سایت خود ایجاد کنید. طول متن، موضوع و استفاده از طرح های گرافیکی همه مواردی اند که می توانند در موفقیت یک محتوای با کیفیت تاثیر گذار باشند. در عین حال نکاتی وجود دارند که می توانند به موفقیت محتوای شما کمک بسیاری کنند.

SERP
 • با محتوای تولیدی خود راهکاری برای حل مشکلات مخاطبانتان ارائه کنید. تولید محتوا صرفا جهت وجود آن نیست.
 • محتوای خود را تا حد ممکن طولانی کنید. هر چه مطلب شما بلندتر باشد، شانس بیشتری برای قرار گرفتن در اولین صفحات SERP دارد. تحقیقات نشان می دهد که مقالاتی با ۲۰۰۰ کلمه یا بیشتر، شانس بالاتری برای قرار گیری در صفحات اول نتایج جستجو دارند.
 1. پروفایل بک لینک ضعیف: یک پروفایل بک لینک ضعیف نیز می تواند جلوی شما را برای رسیدن به رتبه های بالا در صفحات نتایج جستجو بگیرد. بک لینک ها به عنوان رای های اعتماد سایت های دیگر به سایت شما شناخته می شود. هر چه سایت شما بک لینک های بیشتر و از طرف سایت های معتبرتری داشته باشد، ساده تر می توانید به رتبه های بالا در صفحات SERP برسید. اگر چندین سایت معبتر به سایت شما لینک دهند، موتورهای جستجو از آن ها این برداشت را می کنند که سایت شما نیز یک سایت معتبر است. اما هنگام ساخت بک لینک ها شما باید به چند نکته بسیار مهم که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم، دقت داشته باشید.
 • بک لینک های شما باید طبیعی باشد. هر چه ترکیب پروفایل بک لینک های شما طبیعی تر باشد راحت تر می توانید به رتبه های بالاتر دست پیدا کنید. یک پروفایل لینک قوی، ترکیبی از لینک ها از سایت های مشهور و معتبر همراه با لینک هایی از سایت های غیر معتبر است.
 • لینک های دریافتی شما باید از سایت های مرتبط باشد. زیرا بی معنی است که از سایت هایی که ارتباطی به سایت شما ندارند، لینک دریافت کنید. به همین خاطر گوگل از الگوریتمی استفاده می کند تا سایت هایی که لینک های بسیاری از سایت های غیر مرتبط دارند را مجازات کند.
 • کیفیت بک لینک های شما بسیار بیشتر از تعداد آن ها است.
 1. سایت شما کند است: سرعت بارگذاری سایت شما تاثیر بسیار زیادی در رتبه سایت شما دارد. نمودار زیر رابطه سرعت بارگذاری سایت ها را با رتبه بندی آن ها در صفحه SERP نشان می دهد.
SERP

سرعت بارگذاری وب سایت عاملی بسیار تاثیرگذار در تجربه کاربری است. موتور های جستجو نیز نمی خواهند نتایجی به کاربران نشان دهند که موجب تاثیر منفی در تجربه کاربری آن ها شود.

علاوه بر این، سرعت بارگذاری یک وب سایت تاثیر مستقیمی بر نرخ تبدیل و در نتیجه درآمد می گذارد. تقریباً 79 درصد از کاربران اینترنت می گویند که اگر از عملکرد سایتی رضایت نداشته باشند از آن خرید نمی کنند. به عنوان مثال می توانیم به یک تحقیق درباره فروشگاه اینترنتی آمازون اشاره کنیم. اگر بارگذاری سایت آمازون تنها یک ثانیه بیشتر به طول بینجامد، میزان فروش سالیانه آن ۱.۶ میلیارد دلار کاهش پیدا خواهد کرد.

 1. موبایل محور نبودن سایت: تلفن های همراه به جزئی جدا نشدنی در فضای دیجیتال و تکنولوژی تبدیل شده اند. علاوه بر این میزان استفاده از تلفن همراه برای جستجو در موتور های جستجو از میزان استفاده از کامپیوترهای شخصی، بیشتر شده است. گوگل نیز استراتژی های خود را به سمت رتبه بندی بر اساس موبایل (mobile-first indexing) برده است. پس منطقی است که اگر سایت شما به خوبی در تلفن های همراه اجرا نشود، نمی توانید در صدر صفحات SERP قرار بگیرید.
 2. از قوانین گوگل وب مستر پیروی نمی کنید: Google دستورالعمل هایی ارائه کرده است که دارندگان وب سایت باید از آن ها پیروی کنند تا شانس بهتری برای رتبه بندی در موتورهای جستجو داشته باشند. تاکید گوگل در این دستورالعمل ها، تولید محتوای با کیفیت جهت ارائه ارزش به کاربران است، نه موتورهای جستجو. شما باید تلاش کنید تا بهترین تجربه ممکن را برای کاربران خود ایجاد کنید تا بتوانید بهترین رتبه ها را در SERP به دست آورید.

نتیجه گیری: دلایل بسیاری وجود دارد که برای شما در راه رسیدن به رتبه های بالا در صفحات SERP مشکل ایجاد می کنند. اما در غالب اوقات، مشکل یکی از این شش مورد است. پس تلاش کنید با بررسی و رفع این مشکلات، خود را در مسیر رسیدن به بهترین رتبه ها در موتورهای جستجو قرار دهید.

افزودن دیدگاه جدید

اگر شما کاربر واقعی هستید سوال زیر را پاسخ دهید.

3 + 2 =
پاسخ این سوال ریاضی را داخل کادر وارد کنید.برای مثال: 1+3 داخل کادر 4 را وارد کنید.