تاریخ آخرین ویرایش: 17 شهریور 1398

هفت چیز که ابزارهای سئو به شما نمی‌گویند

seo-tools

ما به عنوان متخصصین SEO برای انجام کارهایمان به ابزارهای خاصی تکیه می‌کنیم. بیشتر جذب ابزارهایی می‌شویم که بیشترین زمان را برای ما صرفه جویی کرده و بهترین بینش را در اختیار ما قرار می‌دهند.

مخلوط ابزارهایی که در چنته داریم، هم شامل ابزار‌هایی است که برای مدت طولانی به آن‌ها اعتماد کرده‎‌ایم و هم ابزارهایی که در حال آزمایش آن‌ها هستیم یا آن‌هایی که به تازگی به لیست ما اضافه شده‌اند.

با توجه به تعداد ابزارهای موجود و هزینه‌های در حال افزایش بسیاری از پلتفرم‌های پیشرو، ما مجبور به درخواست بیشتر از همیشه، از تکنولوژی‌هایی هستیم که استفاده می‌کنیم.

چالش اصلی این است که تکیه ما به ابزارها می‌تواند ما را در عمق غارهای خودمان و راه‌‌های تفکر SEO محور مان محبوس کند. اما هفت چیز متمایز که ما نیاز به آگاهی از آن‌ها و تلاش برای حل آن‌ها (کاهش فاصله‌هایشان) داریم، وجود دارند که ابزارهای سئو قادر به بیان آن‌ها نیستند.

بهتر است اهداف شما چه باشد

بسیاری از ابزارهای سئو به ما در انجام تحقیقات روی فرانت-اند (Frontend) تعاملات سئو کمک می‌کنند. ما به تکنولوژی در مراحل اولیه تکیه می‎کنیم، مواردی مثل تحقیق کلمات و عبارات کلیدی، آنالیز رقیب، یا ابزارهای بازرسی برای درک جایگاه فعلی مشکلات فنی در وبسایت ...

گوگل کیورد پلنر یک ابزار جستجو پولی است و تمام ابزارهای تحقیقاتی دیگر کلمات و عبارات کلیدی به داده‌های شخص ثالث یا به داده‌هایی که برای آن‌ها به کیورد پلنر پول داده شده است وابسته هستند. تعبیر ما از این داده‌ها و استفاده از ابزارهای مختلف، اغلب وابسته به اهدافی است که با توجه به ذینفعان یا مشتری‌‌ها تعیین کرده‌ایم.

متاسفانه، همه ابزارها نمی‌دانند که این داده‌ها اعداد مشخص شده‌ نیستند و بر اساس نمونه برداری، محاسبات، گرد کردن‌ها، و داده‌های تاریخی به دست آمده‌اند.

SEO Tools

هیچکدام از این ابزارها به ما نمی‌گویند، که اهداف واقعی ما بهتر است برای موقعیت (جایی که یک برند در ذهن مشتریان می‌گیرد)، برداشت‌ها (تعداد دیده شدن یک آگهی تبلیغاتی و یا متن و یا …)، ترافیک (ترافیک سایت یا ...) و تبدیل (نرخ تبدیل مشتری، مشتری را وادار به عملی کردن) چه باشد. ما باید تمام تلاشمان را برای تعیین این اهداف بر اساس ابزارها و داده‌های صنعتی در دسترس کرده و به آن بسنده کنیم.

چقدر لید یا فروش به دست خواهید آورد

زمانی که تحقیقی انجام می‌دهم و داده‌های طرح را در پیشنهادات و کشف پروسه‌ها فراهم میکنم، اغلب هر چه بیشتر پیش می‌روم بیشتر روی مشتری تمرکزمی‌کنم. بیشتر از آنچه که برآوردها می‌تواند باشد.

اگر از یک ابزار برای انجام تحقیقات کلمات و عبارات کلیدی استفاده کنم، داده‌های معیار را برای تعیین میزان برداشت‌ها، ترافیک، و تبدیل‌ها به کار می‌برم. من برآورد هایم را بالاتر از تخمین‌ها در نظر می‌گیرم.

همه ما نیاز به تصدیق (اثبات) تلاش‌هایمان را درک می‌کنیم. اما هر چه داده‌های بیشتری از منابع مختلف، در سعی برای پیش‌بینی چگونگی بازخورد تلاش‌هایمان می‌گیریم، متغیرها و ریسک بیشتری را در معادله وارد می‌کنیم.

این امر ممکن است شبیه جاخالی دادنی کلاسیک از سوالی توسط بهینه کردن برای موتورهای جستجو باشد.

من ادعا نمی‌کنم که بگویم "فقط به من اعتماد کنید!"، اما همزمان باید تاکید کنیم ابزارهایی که در اختیار داریم، به اندازه کافی هوشمند نیستند. که دقیقا به ما بگویند عملکرد کمپین سئو ما چگونه خواهد بود.

عملکرد موعود یا تضمین شده

هوش مصنوعی و ماشین‌های یادگیرنده به سرعت در حال بهبود هستند. گرچه در حال حاضر، در قلمرو سئو، ابزارهایی که در حوزه دسترس و استفاده ما هستند هنوز نمی‌توانند چیزی را تضمین کنند یا وعده‌ای بدهند.

پیش‌بینی‌ها و شبیه سازی‌ها بر اساس گذشته یا ترند‌های (گرایشات) پیش‌بینی شده آینده هستند.

به علاوه، ابزار‌های سنجش سایت‌ها دیدگاهی برنامه‌ریزی شده از یک سایت را بر اساس فاکتورهای تکنیکی ارائه می‌دهند. آن‌ها دیدی جامع از محتوا یا طیف وسیع‌تری از چیزهایی که روی رتبه‌بندی‌ها توسط موتورهای جستجو اثر می‌گذارند، ارائه نمی‌دهند.

تکیه بر آن‌ها و فرض اینکه با برطرف کردن تمام مشکلاتی که یک ابزار سنجش سایت ارائه داده است در کنار متمرکز شدن بر کلمات و عبارات کلیدی خاص باعث خواهد شد که به جام مقدس (نجات دهنده) رتبه بندی، در شرایط محرک عملکرد، زمانی که به آن‌ها دست پیدا می‌کنیم، باشد، بسیار خطرناک است.

ما توانایی پیش‌بینی کردن بر اساس داده‌ها و ابزارهای در دسترسمان را داریم، اما نمی‌توانیم در شرایط عملکرد، قولی بدهیم.

آنچه در آینده اتفاق خواهد افتاد!

ابزارهایی که در حال حاضر از آن‌ها استفاده می‌کنیم بر اساس الگوریتم‌های جستجوی حال حاضر است. داده‌ها معمولا وابسته به نود روز اخیر سال جاری هستند. تمام این موارد به زمان حال یا گذشته ای نزدیک برای ترسیم ترند‌ها و نتیجه گیری‌ها نگاه می‌کنند.

همواره فاکتورهای رتبه‌بندی تغییر می‌کنند. رقبا در بیشتر صنایع به طور پیوسته بهینه سازی خود برای موتور جستجو را انجام می‌دهند، به روز شدن محتواها، باز شدن وبسایت‌ها، و سایر اهداف در حال حرکت وجود دارند.

بزرگترین ثابت در SEO تغییر است و تکنولوژی که استفاده می کنیم یا واکنش داده و سازگار می‌شود یا کنار گذاشته می‌شود.

مورد تجاری برای سئو

خوشبختانه، سئو جایگاه سازگارتری در میز بازاریابی برای سازمان‌ها دارد. هر چند، متناسب کردن آن با کسب‌وکار، برای بازاریاب‌ها یک کشمکش مشترک است. ابزارهای ویژه سئو اغلب در فراهم کردن اعداد ROI (نرخ بازگشت سرمایه) پیش‌بینی شده و حتی اعداد واقعی گزارش شده، توانایی لازم را ندارند.

هیچ چیز بدتراز این نیست که در یک کمپین سئو قرار داشته و فقط قادر به گزارش آمارهای مخصوص سئو مانند رنکینگ، برداشت‌ها، ترافیک و تبدیل‌ها باشید.

free seo tools

 

تبدیل‌ها نقطه‌ای هستند که می‌خواهیم توانایی شروع از آن را داشته باشیم. سپس، عمیق‌تر برویم و فرآیند فروش و ایجاد لید (سرنخ) را فراتر از دسترس سئو و بازاریاب‌ها بشناسیم.

ابزارهای گزارش دهی و آنالیز که برای سئو به آن‌ها وابسته هستیم، گاهی اوقات می‌توانند این نیاز را برطرف کنند. اما اغلب باید به دنبال راه‌هایی برای ادغام آن‌ها با دنبال کردن لیدها و فروش‌ها زمانی که برای تکمیل اطلاعات از راه می‌رسند یا گرفتن بازخورد دستی از فروش‌ها و سهام‌داران، برای مرتبط کردن تمامی نقاط باشیم.

بهتر است استراتژی محتوایی شما چگونه باشد

محتوا سوخت سئو است و هیچ مناقشه‌ای بر سر ارزش یا الزام آن نیست.

چالش این است که ما ابزارهای زیادی در اختیار خود برای ارزیابی محتوایی که رتبه خوبی در سایت‌های ما و رقیبانمان دارد، داریم.

ما می‌توانیم به جستجوی منشن‌ها و لینک‌ها بپردزایم، و راه‌هایی برای مهندسی معکوس آنچه گوگل درباره یک صفحه یا موضوع دوست دارد، پیدا کنیم.

چالش اصلی آن‌جا است که نمی‌توانیم پاسخ دقیقی متناسب با آنچه که بهترین عملکرد را برای شرکت یا مشتری ما از طریق ابزارهای سئو خواهد داشت، بیابیم. ما نمی‌توانیم و نباید! رونوشتی از رقبا یا دیگران در صنعت باشیم. تقلید ما را به جایی نخواهد رساند.

ما باید از بینش‌هایی که انواع - محتوا، قالب‌ها، جرقه‌های تعاملی، کال تو اکشن‌ها (هر آنچه مخاطب را به عملی فرا خواند)، و چگونه آن را برای کاربر به روش خودمان معنی دار کرده - به ما می‌دهند، استفاده کنیم و این بینش‌ها را به نقشه و استراتژی تبدیل کنیم.

ما می‌توانیم از ابزارها برای به دست آوردن این بینش‌ها استفاده کنیم! در نهایت، استفاده و استراتژی به ما و یافته‌هایمان از منابع و جایگاه برند برای حرکت با آن بستگی خواهد داشت.

چگونه بر کارتان تمرکز کنید و به آن سرعت بدهید

محتوا‌های زیادی درباره چگونگی اولویت بندی کار سئو وجود دارد. بعضی از ابزارها حتی سنجش سایت و اولویت بندی به روزرسانی‌های پیشنهادی را انجام می‌دهند.

هر چند، اولویت و فرآیند یک پروژه یا کمپین سئو نمی‌تواند خودکار باشد، یا به درستی به ما توسط تکنولوژی تحویل داده شود.

ما بهتر است از ابزارها برای اداره کار، گرفتن بینش‌ها و منظم کردن آن‎ها استفاده کنیم.

ما بهتر است به تجربه‌ها و تخصصمان برای بازبینی پیشنهادها و بینش‌ها و نیز اولویت بندی و گسترش مقیاس آن‌ها اعتماد کنیم.

زمانی که ممکن است خطاهای آن-پیج (در سایت از نظر فنی و محتوایی) زیادی برای یک مشخصه زیرنویس تصویر از دست رفته دریافت کنیم، متمرکز شدن روی هزاران به روزرسانی در این مقوله، در مقابل چند به روزرسانی کاربردی که تاثیرگذاری بیشتری روی آن داشته باشند، ممکن است تلف کردن وقت باشد.

در آینده، این محدوده‌ای است که انتظار دارم، ظهور هوش مصنوعی برای رسیدن به مغز انسان‌ها و تصمیم گیری را ببینم.

نتیجه ‌گیری

من هرگز نمی‌خواهم به گذشته – روزهای اولیه SEO که بسیاری از کارها به وسیله دست انجام می‌شد، برگردم.

ابزارهای بسیار خوبی برای تحقیق، خزش (توسط بات‌ها و ابزارها در یک وبسایت)، اندازه‌گیری، معیارسنجی، و آنالیز برای صرفه‌جویی در زمان وجود دارد که بینش‌هایی را که واقعا به طراحی استراتژی و اجرا SEO کمک می‌کند، فراهم می‌کنند.

با اینکه ما تکنولوژیهای بسیار خوبی در اختیار داریم، هنوز چیزهایی وجود دارند که ابزارهای سئو نمی‌توانند انجام دهند و ما باید ارزش منحصر به فرد خودمان را به عنوان متخصصین سئو برای برطرف کردن این مشکل به وسیله تفسیر و اتصال اهداف بزرگتر کسب و کارها و مارکتینگ به این ابزارها، برای ساختن سئو موفق، خلق کنیم.

منبع: اس.ای.جی

افزودن دیدگاه جدید

اگر شما کاربر واقعی هستید سوال زیر را پاسخ دهید.

2 + 0 =
پاسخ این سوال ریاضی را داخل کادر وارد کنید.برای مثال: 1+3 داخل کادر 4 را وارد کنید.