تاریخ آخرین ویرایش: 16 مرداد 1398

همه متا تگ هایی که در سئو کارایی دارند

Meta Tag seo

با اینکه متا تگ ها "Meta Tag" جهت استفاده مثبت و سازنده توسعه داده شدند، اما شوربختانه استفاده های نابجا و بیش از حد از بعضی از آنها باعث می شود تا در مواردی نتیجه منفی حاصل شود.

متا تگ ها کاربردهای فراوانی دارند، اما درجه اهمیت همه آن ها یکی نیست. تعدادی بود و نبودشان چندان فرقی ندارد، ولی برخی از آنها بهتر است در ساختار صفحات وب استفاده نشوند، چرا که نمی توانند سودمند باشند. بنا به کاربرد و اهمیت متا تگ ها می توان آن ها را در سه دسته خوب، بد و خنثی دسته بندی کرد. در این نوشته به معرفی این سه دسته از متا تگ ها می پردازیم.

متا تگ های خوب کدامند؟

متا تگ هایی که در این دسته قرار می گیرند، لازم است در هر صفحه از وب وجود داشته باشند. اگرچه لیست این متا تگ ها زیاد است، اما برخی از مهمترین ها را در اینجا می آوریم.

Content Type

وجود این تگ در هر صفحه ضرورت دارد، چرا که نوع نویسه های صفحه را مشخص می کند. این تگ بر نحوه رندر شدن صفحه در مرورگر تاثیر دارد.

Title

تگ عنوان مهم تر از آنی است که کسی بتواند از به کار گیری اش صرف نظر کند. کاربرد این تگ برای سئوی سایت امری حیاتی است و در صورتی که به درستی از آن استفاده شود، نتایج پرباری حاصل خواهد شد. آنچه که کاربران در جستجوهای خود می توانند ببیند و بعد تصمیم می گریند وارد سایت شما شوند، عنوان صفحات است. توجه داشته باشید که هر صفحه باید تگ تایتل یکتا داشته باشد.

 

Meta Description

 

Description

توضیحات متا یا دیسکریپشن، متا تگ مهم دیگری است، که به بهینه سازی صفحات وب کمک فراوانی می کند. توضیحات متا در صفحه نتایج زیر عنوان صفحه قرار می گیرد و توضیحاتی در مورد صفحه مربوطه ارائه می دهد. کاربران با خواندن آن قانع می شوند که وارد سایت شما شوند یا نه! در واقع توضیحات متا نقشی تعیین کننده در تصمیم گیری ها دارند.

Viewport

در مقاله موبایل فرست ایندکس به اهمیت سازگاری وب سایت ها با موبایل ها اشاره کردیم. از آنجایی که امروزه بیشتر وبگردی ها با موبایل انجام می شوند. باید سایت ها به گونه ای واکنش گرا طراحی شوند، تا با هر صفحه نمایشی سازگاری کامل داشته باشند. متا تگ Viewport برای این منظور توسعه داده شده تا با مقدار دهی صحیح، صفحات را در موبایل و سایر گجت ها بهینه سازی کند.

متا تگ های خنثی کدامند؟

تگ هایی که در این دسته قرار می گیرند مضر نیستند و فوایدی دارند، اما استفاده نکردن از آنها هم هیچ آسیبی به ساختار صفحات وارد نمی کند.

Robots

احتمالا به این فکر می کنید که متا تگ ربات ها باید در دسته خوب قرار می گرفت نه خنثی! کاربرد این متا تگ به این صورت است که برای ربات های خزنده مشخص می کند، که این صفحه را ایندکس کند یا نه؟ لینک ها را دنبال کند یا خیر؟

بگذارید اول این موضوع را مشخص کنیم که هرچه کدهای صفحات وب کمتر باشند، کار موتورهای جستجو ساده خواهد بود. و به صورت پیش فرض صفحات وب index و follow می شوند، تا زمانی که متا تگ Robots دستوری غیر از این صادر کند. پس اگر می خواهید بدون دردسر صفحات شما ایندکس شوند نیازی به استفاده از این متا تگ نیست.

robots meta tag

 

Googlebot

این متا تگ ها نیز به صورت عمومی نیازی به استفاده ندارند، مگر اینکه بخواهید دستورالعمل های خاصی به ربات ها بدهید. موتورهای جستجو بدون استفاده از این متا تگ ها نیز عملکرد خوبی دارند. اما در صورتی که می خواهید شخصی سازی بیشتری روی روند کار جستجوگرها انجام دهید، می توانید این متا تگ ها را به کار ببرید.

Language

از متا تگ زبان زمانی که می خواهید سایتی چند زبانه داشته باشید، استفاده می شود. در صورتی که سایت شما یک زبان دارد، نیازی به استفاده از متا تگ Language نیست.

Keywords

متا تگ کیبورد که روزگاری از مهمترین متا تگ هایی بود که سئو کارها به آن توجه می کردند و با کلی آب و تاب آن را ویرایش می کردند، امروز در دسته بی تفاوت ها قرار می گیرد. هرچند استفاده از آنها ضرری ندارد، اما گمان نمی رود تمرکز بر روی آن ها هم چندان سودبخش باشد. چون گوگل دیگر فریب چنین بهینه سازی هایی را نخواهد خورد!

Refresh

این متا تگ هم چندان استفاده عمومی ندارد و نیازی هم به استفاده از آن نیست. کار این متا تگ این است که در مدت زمان مشخص صفحات را بدون اینکه کاربر بخواهد Refresh می کند. وب سایت های خبری پربازدید چنین شیوه ای را برای نوسازی صفحات به کار می برند، اما برای سایر وب سایت ها کاربردی ندارد.

متا تگ های بد کدامند؟

در مورد این متا تگ ها باید گفت اگرچه نام متا تگ های بد را به آنها داده اند، اما واقعیت این است که واقعا نمی توانند بد باشند و آسیبی جدی به ساختار سایت وارد کنند. اما می توانند وقت شما را هدر دهند و کدهای سایت را حسابی شلوغ کنند.

Author/web author

این متا تگ نام نویسنده ها را مشخص می کند. اگر نیازی به این کار ندارید، پس لزومی بر استفاده از آن وجود ندارد. سایت های شخصی که یک نویسنده دارند می توانند برای سامان دهی به کدها، این متا تگ را بردارند.

Revisit after

این متا تگ به ربات های خزنده دستور می دهد که پس از مدت زمان تعیین شده دوباره به این صفحه برگردند، اما به نظر شما کدام موتور جستجو از این فرمان ها تبعیت می کند؟

 

revisit after meta tag

 

Expiration/Date

این متا تگ مشخص می کند که صفحه شما چه زمانی تولید شده و چه زمانی منقضی شود، شما بگویید مگر محتوایی که تولید می کنید قرار است تاریخ انقضا داشته باشند؟

Copyright

متا تگ کپی رایت مشخص می کند، که آیا دیگران حق کپی کردن محتوای شما را دارند یا خیر، اما به نظر شما در وب فارسی چقدر به این مورد اهمیت می دهند؟

Abstract

این تگ چکیده ای از محتوای صفحه را نشان می دهد، استفاده از آن بیشتر برای سایت های آموزشی کاربرد دارد.

با اینکه می توان هر یک از این سه لیست را طولانی تر از این کرد، اما به ذکر مثال هایی از هر یک بسنده می کنیم. توجه داشته باشید که ایجاد ساختار بهینه و منسجم برای یک سایت، باید با دقت و وسواس خاصی همراه باشد. حذف متا تگ های غیر ضروری و بهینه سازی کدهای HTML و CSS و ... یکی از مواردی است، که در سئوی تکنیکال مورد توجه قرار می گیرد.

افزودن دیدگاه جدید

اگر شما کاربر واقعی هستید سوال زیر را پاسخ دهید.

4 + 16 =
پاسخ این سوال ریاضی را داخل کادر وارد کنید.برای مثال: 1+3 داخل کادر 4 را وارد کنید.