تاریخ آخرین ویرایش: 13 مرداد 1398

موبایل فرست ایندکس "Mobile First Index" چیست و چه کاری می کند؟

Mobile First Index

سالهاست گوگل کوشیده تا وب سایت ها را تشویق کند، که متناسب با نیاز کاربران بهینه سازی شوند، اما هنوز هم با این هدف بزرگ فاصله دارد.

با پیشرفت فناوری و ظهور گوشی های هوشمند، رفتار کاربران وب نیز تغییر کرده تا جایی که بیشتر کاربران با تلفن همراه به وبگردی می پردازند. منابع مختلف آمار متفاوتی از درصد کاربران موبایلی اینترنت اعلام می کنند. اما همه آنها در اینکه بیش از نیمی از کاربران برای وبگردی از موبایل استفاده می کنند اتفاق نظر دارند.

این موضوع نشان دهنده این است که آینده اینترنت از آن موبایل است و باید دنیای دیجیتال خود را برای این اتفاق آماده کند. کمپانی گوگل، چند سالی می شود که این موضوع را در اولویت قرار داده و سعی کرده تا داده های که در انبار اطلاعات خود دارد را بر اساس همین موضوع طبقه بندی کند. الگوریتم های محرمانه و پروژه های متن بازی که توسط متخصصان این شرکت در حال اجرا هستند، همگی حکایت از این دارند، که موبایل ها قرار است در آینده پادشاهی کنند!

Mobile First Index چیست؟

یکی از شیوه های دسته بندی گوگل که سر و صدای زیادی بپا کرد و تا حدی ترس در دل برخی وبمسترها راه داد Mobile First Index است. موبایل فرست ایندکس به وضوح بیان می کند که موبایل اولین شاخص رتبه بندی است!

در توضیح Mobile First Index اینطور باید گفت؛ از آنجایی که بیشتر کاربران، از موبایل برای وبگردی استفاده می کنند. گوگل نیز تصمیم گرفته تا به این دسته از کاربران توجه ویژه داشته باشد و از این پس تمام داده های خود را طوری دسته بندی کند، که برای کاربران موبایل بهینه سازی شوند.

اما چطور؟

بگذارید کمی به عقب تر برگردیم، یعنی جایی که هیچ موبایلی برای وبگردی وجود نداشت حدودا یکی دو دهه پیش! تا پیش از پیدایش سیستم عامل اندروید و ظهور گوشی های لمسی وبگردی با موبایل چندان معنایی نداشت و طبیعتا اولین شاخص برای دسته بندی نتایج و نمایش آنها توسط موتورهای جستجو دسکتاپ بود. وب سایت ها نیز طوری طراحی می شدند که در رایانه به صورت کامل نمایش داده شوند نه موبایل!

پس از مدتی که موبایل ها وارد عرصه وبگردی شدند، برخی سایت ها که می خواستند کاربران موبایلی را جذب کنند، دست به کار شده و نسخه موبایلی سایت های خود را ساختند، تا کاربران دردسر کمتری برای دسترسی به اطلاعات داشته باشند.

اما این شیوه از طراحی سایت هم چندان همه گیر نشد. چرا که زبان برنامه نویسی با توجه به نیاز های به وجود آمده تغییراتی مثبت به خود دید و طراحان سایت ها توانستند نوعی از سایت را طراحی کنند. که واکنش گرا بوده و در هر صفحه نمایشی تغییر سایز می دهند، تا کاربر بدون اسکرول به طرفین بتواند محتوا را ببیند.

در حال حاضر سایت های واکنش گرا یا ریسپانسیو محبوبیت بالایی بین کاربران و موتورهای جستجو دارند. چرا که برای هر دستگاهی بهینه هستند و تجربه خوبی از وبگردی را ارائه می دهند.

Mobile First Index

 

حالا گوگل در نظر دارد تا وبمسترها را تشویق کند، تا در جهت سلیقه کاربران گام بردارند، سایت و محتوایشان را طوری بهینه کنند که کاربران به ساده ترین شکل ممکن به آن دسترسی داشته باشند. از این رو Mobile First Index را توسعه داده تا این ایده بزرگ را عملی کند.

Mobile First Index دقیقا چه می کند؟

این شاخص به محتوایی که در نسخه موبایلی وب سایت ها نمایش داده می شود اهمیت می دهد و نتایج جستجوی را بر اساس همین موضوع نمایش می دهد. اگر دقت کرده باشید، برخی از سایت ها نسخه موبایلی ندارند، بسیاری نیز وجود دارند که محتوای نسخه موبایلی آن با نسخه دسکتاپ متفاوتند. موبایل فرست ایندکس آمده تا به تمام حرف و حدیث ها پایان دهد و بگوید که نسخه موبایل هر وب سایت هر آنچه را نمایش دهد مهم است نه چیز دیگر!

این بدان معناست که وقتی در نسخه موبایل، محتوایی که در سایدبار و فوتر یک سایت قرار گرفته نمایش داده نمیشود، اهمیت چندانی ندارد. چرا که گوگل تنها چیزهایی که کاربران می توانند در موبایل ببینند را مهم تلقی می کند نه محتوای پنهان.

این تغییر در نمایش نتایج گوگل می تواند دردسر ساز هم باشد، البته نه برای همه! آنهایی که از پیش سایتی ریسپانسیو و موبایل فرندلی داشته اند، مزد کارشان را گرفته اند و هیچ تغییر محسوسی در رتبه هایشان مشاهده نمی کنند. اما آنهایی که تنها نسخه دسکتاپ دارند و هنوز به کاربران موبایلی اهمیت نمی دهند، با افت ترافیک و در نهایت افت رتبه مواجه خواهند شد.

همین حالا که این مقاله را می خوانید تحت تاثیر موبایل فرست ایندکس به این صفحه رسیده اید، گوگل به یکباره رتبه دهی به صفحات را اعمال نکرد و به صورت دوره ای و تدریجی سایت ها را وارد این چرخه کرده است. اما به صورت رسمی در وبلاگ گوگل بیان شده که تمام دامنه هایی که از اول ژوئیه 2019 ثبت شوند، به صورت خودکار با Mobile First Index رتبه دهی می شوند.

چطور مطلع شویم که سایت توسط شاخص موبایل ایندکس شده؟

از طریق Google Search Console می توانید بررسی کنید که سایت شما وارد این چرخه شده یا نه! البته چند سالی است که موبایل فرست ایندکس کارش را شروع کرده و احتمالا تا کنون همه سایت ها به این شیوه ایندکس شده اند.

دغدغه ای که مدیران وب سایت ها در این مورد دارند از دست دادن رتبه های سایت شان است. البته در مواردی این موضوع صحت دارد. زمانی که یک سایت هیچ سازگاری با موبایل نداشته باشد و به طریق غیر اصولی سئو شده باشد، رفته رفته به قعر جدول نتایج سقوط می کند و رتبه اش به شدت افت خواهد کرد.

چطور سایتمان را با Mobile First Index سازگار کنیم؟

با اینکه هیچوقت گوگل اطلاعات زیادی در مورد پروژه هایش بروز نمی دهد، می شود در این مورد خاص هم مواردی را پیش بینی کرد. طبیعتا وقتی موبایل اولویت اول باشد، می بایست کارهایی انجام داد که هم راستا با این جریان باشد.

سایت خود را ریسپانسیو کنید!

بی شک ریسپانسیو بودن سایت یک گام اساسی برای سازگاری با چشم اندازهای گوگل برای آینده وب است. سایت های ریسپانسیو محتوای یکسانی برای هر دستگاه دارند، که برای هر صفحه نمایش به صورت کامل نمایش داده می شوند.

داشتن دو نسخه مجزا برای سایت با اینکه می تواند مشکل را حل کند، اما پیشنهاد نمیشود چرا که در هر نسخه از سایت محتوا و ساختار متفاوت است و از دو آدرس جداگانه استفاده می شود. در نهایت گوگل نسخه موبایل را در نتایجش نشان می دهد، که این اصلا جالب نیست.

responsive website

 

نشانه گذاری schema  

نشانه گذاری شِما یا کدهای اسکیما روشی برای توضیح سایت برای موتورهای جستجو است. با کمک این کدها که در ساختار سایت قرار می گیرند موضوعات بسیاری برای ربات های جستجوگر مشخص می شود که در نهایت به درک بهتر سایت منجر خواهد شد. دقت داشته باشید که اگر سایت شما دو نسخه مجزا داشته باشد، در هر دو نسخه نشانه گذاری یکسان باشد. این موضوع در مورد متاتگ ها نیز صدق می کند.

طراحی فلش را فراموش کنید

با اینکه طراحی سایت به روش فلش بسیار پر زرق و برق است، اما این کار در راستای جلب رضایت کاربران موبایل نیست. موبایل ها از فلش به درستی پشتیبانی نمی کنند، بدین ترتیب ساختار سایت زمان نمایش در موبایل به هم میریزد. از طرفی سایت هایی که با فلش طراحی شده اند بسیار گرافیکی و سنگین هستند. بارگذاری کند سایت به معنای از دست دادن کاربر و رتبه است!

افزایش سرعت سایت

یکی از مهمترین اقداماتی که در سئو باید انجام دهید افزایش سرعت بارگذاری سایت است. عوامل متعددی در این فرآیند دخیل هستند باید سعی کنید که همه را به بهترین شکل بهینه کنید.

گوگل در اینجا هم توجه ویژه ای به کاربران موبایل داشته و در یک پروژه متن باز که به AMP مشهور است. سعی کرده تا با کمک کد های HTML صفحات وب را برای بارگذاری و نمایش در موبایل سریعتر کند. وب مسترها می توانند با کمک این کدها صفحات پرشتاب موبایلی برای سایت خود داشته باشند.

موبایل فرندلی باشید!

اگر می خواهید همه جوره با موجی که Mobile First Index به راه انداخته همراه شوید، باید به تمام معنا سایت خود را موبایل فرندلی کنید. از لحاظ ساختار، محتوا و تجربه کاربری!

برای اینکه متوجه شوید که نسخه موبایل سایت شما کاملا ریسپانسیو و فرندلی است، می توانید از این ابزار گوگل «https://search.google.com/test/mobile-friendly» استفاده کنید.

محتوای با ارزش را فراموش نکنید

اگر فکر می کنید همیکنه سایتی واکنش گرا و سریع داشتید به زودی رتبه خوبی می گیرید اشتباه است. کاربران به امید یافتن محتوای با ارزش در گوگل سرچ می کنند، پس باید محتوایی تولید کنید که متناسب با خواسته آنها باشد. وقتی چیز با ارزشی در سایت ندارید که نظر کاربر را جلب کند، آیا باز هم روی سایت شما کلیک خواهد کرد؟

و در آخر

اما در نهایت باید گفت که الگوریتم های گوگل همیشه در جهت رضایت کاربران تغییر می کنند، اگر در همه حال انبوه کاربران را معیار قرار دهید، همیشه محبوب و مورد توجه خواهید بود.

 

افزودن دیدگاه جدید

اگر شما کاربر واقعی هستید سوال زیر را پاسخ دهید.

9 + 4 =
پاسخ این سوال ریاضی را داخل کادر وارد کنید.برای مثال: 1+3 داخل کادر 4 را وارد کنید.