تاریخ آخرین ویرایش: 10 اردیبهشت 1398

سیاست گوگل در قبال نقد و بررسی محصولات

نقد و بررسی مقالات

معرفی محصولات برندها و شرکتها در سایتهای خبری، وبلاگها و مجله های آنلاین در وب فارسی هم رواج یافته است. به عنوان مثال سازندگان موبایل، محصولات جدید خود را در اختیار سایتهایی مانند Digiato قرار می دهند و در مقابل انتظار دارند محصول آنها نقد و بررسی شود و به خوانندگان آن سایت معرفی شود. خوشبختانه تعداد سایتهایی که این بررسی ها را انجام می دهند، رو به ازدیاد است و حتی سازندگان خودرو اجازه استفاده از مدلهای جدید خود را به سایتهای ایرانی داده اند. رونق گرفتن چنین فضایی به تولید محتوای غیرترجمه ای خصوصا در سایتهای مرتبط با فناوری چون دیجیاتو می انجامد.

اما از دید سئو روشن است که لینکها در کسب رتبه در گوگل نقش دارند و به دلیل سو استفاده از این موضوع گوگل با خرید و فروش لینک مقابله می کند. در ادامه همین سیاست گوگل به طور شفاف از آن دسته از تولیدکنندگان محتوا که به ارزیابی محصولات می پردازند خواسته است تا سه مورد زیر را در نقدهای خود رعایت کنند:
 

  • به سایت یا شبکه اجتماعی تولیدکننده یا فروشنده محصول لینکی Nofollow بدهند.
  • در نوشته خود به صراحت عنوان کنند که نقد و بررسی به دلیل دریافت محصول و با درخواست تولیدکننده یا فروشنده بوده است.
  • در نقد و بررسی، محتوایی دست اول قرار دهند و آن را خود بنویسند. به عبارت دیگر از متنهای آماده که معمولا سفارش دهندگان نقد و بررسی در اختیار آنها قرار می دهند، استفاده نکنند.

گوگل در صورت لزوم به سایتها هشدارهایی در این ارتباط می فرستد. برخی کاربران که چنین هشدارهایی را دریافت کرده بودند، برای خارج شدن از اسپم همه لینکهای سایت حتی لینک به صفحات داخلی خود را Nofollow کردند که این اقدام، درست نبود. در واقع در اغلب موارد نیاز به نوفالو کردن لینکهای داخلی نیست مگر آنکه دلیل خاصی برای آن وجود داشته باشد.

بررسی پیشنهادات داده شده به خوبی نشان می دهد که از دید گوگل تولید محتوای یکتا و دست اول همچنان مهم است. ایران سئو امیدوار است سایتها حساسیتهای گوگل در ارتباط با تولید محتوا و لینک را جدی بگیرند.

افزودن دیدگاه جدید

اگر شما کاربر واقعی هستید سوال زیر را پاسخ دهید.

5 + 8 =
پاسخ این سوال ریاضی را داخل کادر وارد کنید.برای مثال: 1+3 داخل کادر 4 را وارد کنید.