تاریخ آخرین ویرایش: 12 اردیبهشت 1398

وب در تسخیر توده

وب در تسخیر توده

سمینارها، همایش ها و کنفراس های متعدد داخلی را خوب بنگرید، همه را برنامه نویسان و طراحان سایت قبضه کرده اند. دیگر به نامهای ساده و سنتی هم قانع نمی شوند؛ آنها این روزها طراح سایت یا برنامه نویس وب نیستند، گرافیست یا توسعه دهنده نرم افزار نیستند که با نامهایی چون استراتژیست، چی چی دیجیتال، طراح و تحلیلگر و ... همچنان در حال جولان اند. یکبار هم که شده باید یکی فریاد برآورد، حضرات کمی درنگ کنید.

وردپرس و جوملا که فراگیر شدند؛ شان همه تخصص های مرتبط با وب افت کرد. هر کس که توانست خود را طراح سایت و برنامه نویس دانست. برنامه نویسان باتجربه و خودآموخته به یکباره خود را در احاطه نوبرنامه نویسان و طراحان سایتی یافتند که در همه بازارها رخنه کرده بودند. به معنای واقعی کلمه نشستن توده در جای الیت بود. توده طراح، جولان داد و سایت های ضعیف و متوسط بسیار راه انداخت. اما بدترین تاثیر آنان پرورش مشتریان توده بود. مشتریانی که محتوا، ساختار، گرافیک، امنیت و کیفیت را به تمام معنا به کنار گذاشتند و تنها و تنها قیمت های نازل را مطالبه کردند.

توده، جولان داد و بازار وب را به تسخیر خود و توده خریداران خدمات وب در آورد. توده وب، قدرت حاکمیت بر وب فارسی، مدیریت یا دادن خط مشی به آن را نداشت و ندارد اما تا توانست آن را آشفته کرد. همین توده زمانی احساس کرد قاعدتا نباید این همه برنامه نویس و طراح سایت در بازار وجود داشته باشد. این گونه شد که در میان خود در به در به دنبال الیت شدن گشتند تا تمایزی با دیگران ایجاد کنند. از آنجا که توده به رشد تخصص و مهارت اعتقادی ندارد، به مهارت بنیادن خود که نشستن در جای دیگران است، پناه برد. داستان دیگری شروع شد و عناوین شغلی دیگر به تسخیر توده درآمد. به یکباره دهها نوع استراتژیست، تحلیلگر، ایست و ... دیگر به واژگانی که باید بلغور شود، افزوده شد.

وب فارسی هرگز همسنگ عناوین شغلی مرتبط به آن رشد نکرده است. صدها عنوان شغلی تخصصی هر روز در بازار وب فارسی خودنمایی می کند اما کمتر اثری از ثمره این تخصص ها می توان یافت. خاصیت توده لوث و بدنام کردن هر تخصصی است که خود را با آن می خواند، همین بلا را بر سر وب هم آورده است.

سئو نیز از توده در امان نماند و مشتریان و ارائه دهندگان خدمات به اصطلاح سئو در این میدان هم جولان می دهند. توده، نام هر کاری که می کند را سئو می گذارد و مشتریان با هر بار شنیدن کلمه سئو گویی که مسخ می شوند. در بازار این روزهای وب فارسی پلاگین های وردپرس و جوملا نصب و فریاد از سئوی 100 درصد برآورده می شود. نام سایت های تخصصی این حوزه با لفظ قلم و پیور امریکن تلفظ می شود تا نکند شبهه ای به تخصصها وارد شود. توده خرید و فروش لینک را می خواهد و ارزش سئو را تا همین سطح نزول داده است.

سئو حقیقتا قربانی شده است. این روزها با برنامه نویسان و طراحانی روبرو هستیم (چه الیت و چه توده) که هرگز درکی از ساختار سایت ندارند و بی مهابا منوها افقی و عمودی را می گسترانند و هر صفحه را به هر صفحه ای پیوند می زنند. (سئو چیست؟)

به ابتدای نوشته برگردم. سمینارها، همایش ها و کنفراس های بسیاری در حوزه وب برگزار می شود که در تصرف همین توده درآمده است؛ رویدادهایی خالی از محتوا؛ رویدادهایی از سوی توده برای جلب رضایت توده. چرا باید سطح علمی و مهارتی رویدادها تا این حد کاهش یابد؟ توده اگر در جایی حاضر می شود به دنبال فهمیدن و یادگیری نیست، آن فقط نام و حضور را می خواهد.

متخصصان هم گویی مسخ توده شده اند. شنیدم یکی گفته است اگر در رویدادی کمتر از 200 نفر شنونده داشته باشم، صحبت نمی کنم. اگر این متخصص ذره ای به تخصص خود اعتقاد داشت به دنبال سخن گفتن برای این همه نبود. دست زدن 200 نفر کجا و تحسین چند متخصص کجا؟

سایتها را نگاه کنید، واژه های مورد استفاده جستجوگران و محتوایی که مدیران سایتها در پاسخ به آن تولید می کنند را ببینید، اصولا تولید محتوا را نگاه کنید. توده همه جا حضور دارد و تمام هنر مدیران سایتها جلب رضابت همین توده شده است. وب فارسی را سایتهای زرد و کاربران قهوه ای تسخیر کرده اند.

بدا به حال وبی که توده توسعه اش دهد!
بدا به حال وبی که برای جلب رضایت توده توسعه یابد!
فکری نباید کرد؟

وب اگر متخصصان واقعی را نداشت تاکنون کاملا اسیر توده شده بود. متخصصانی که برای فهمیدن و توسعه مهارت های خود متعهد به صرف زمان و انرژی زیاد می شوند. خبر خوب آنکه وب کاملا به اسارت در نیامده است؛ هنوز روزنه هایی برای امید داریم.
 

افزودن دیدگاه جدید

اگر شما کاربر واقعی هستید سوال زیر را پاسخ دهید.

7 + 4 =
پاسخ این سوال ریاضی را داخل کادر وارد کنید.برای مثال: 1+3 داخل کادر 4 را وارد کنید.