تاریخ آخرین ویرایش: 10 اردیبهشت 1398

صنفی برای ارائه دهندگان خدمات سئو

صنف سئو

فشار کاری و ناامنی در شغلی به نام سئو آنقدر فراوان است که چاره ای جز همکاری فعالان این حوزه نیست.

به تازگی گروهی از ارائه دهندگان خدمات سئو دور هم جمع شده اند تا فکری برای سئو و آشفتگی بازار آن بکنند. در همین زمینه هفته گذشته جلسه ای برگزار شد و مباحثی مورد بررسی قرار گرفت هر چند که هیچ توافقی صورت نگرفت. اهمیت جلسه برگزار شده از آن جهت است که برای سالها ارائه دهندگان خدمات سئو به نمایندگی از مشتریان خود در رقابت با یکدیگر بوده اند و دور یک میز نشتسن آنها با توجه به ظرفیت های فرهنگی ما ایرانیان، تا حدودی عجیب می نمود.

اما جلسه برگزار شد و به خوبی نیز پیش رفت. در حقیقت فشار کاری و ناامنی در شغلی به نام سئو آنقدر فراوان است که چاره ای جز همکاری نیست و تاحدودی می پذیرم که ارائه دهندگان خدمات سئو مجبور به برگزاری جلسه شدند. اما این نشست را نباید دورهمی شیاطین دانست. در حقیقت موضوع اصلی جلسه به دفاع از حیثیت سئو و تثبیت جایگاه آن به عنوان یک تخصص در مقابل سایر روشهای کسب رتبه، اختصاص یافت.

اما چرا دغدغه های ارائه دهندگان خدمات سئو باید مطرح شود و سود آن برای مشتریان چیست؟

هر چند سئو این روزها در سایه پاره ای از غفلت ها و سوء استفاده ها چه از سوی ارائه دهندگان خدمات و چه از سوی گیرندگان خدمات، کمی بدنام شده است اما هرگز دانشی بدنام و نوپا در ایران نیست. در آرشیو پروژه های تحقیقاتی دانشگاه خواجه نصیر و در سالهای 80 و 81 می توان به پروژه هایی دست یافت که الگوریتم رتبه بندی گوگل را در راستای اهداف SEO مورد بررسی قرار داده اند. دستاوردهای یکی از این پروژه ها در سال 2002 در کنفرانسی بین المللی ارائه شده است. اما شاید ساده ترین راه اثبات نوپا نبودن سئو در ایران، تاریخ ثبت دومین iranseo.com است که بی وقفه از 2003 تاکنون فعال بوده است. هر چند روشهایی که سئو به خدمت میگیرد در طول سالیان تغییر کرده است اما ذکر این تاریخچه مختصر در دفاع از این تخصص شاید ضروری می نمود.

گردهمایی ارائه دهندگان خدمات سئو به سود مشتریان خواهد بود از آن روی که به شفافیت بازار کاری سئو می انجامد، خدمات راستین از خدمات دیگر بازشناسانده می شود، اهداف هر پروژه سئو و کیفیت مورد انتظار تبیین می گردد و از همه مهمتر به مسوولیت پذیری هر دو طیف دهنده و گیرنده خدمات، می انجامد.

امیدوارم جلسات ادامه یابد و موضوعات جدی تر مورد بررسی قرار گیرد. به عنوان فردی که از ابتدا با سئو بوده ام، پاره ای کمبودها و کاستی های آشکار در صنفی که در آینده شکل خواهد گرفت را نمی توانم ندیده بگیرم.

  • صرف حضور در جلسات دال بر تخصص شرکت کنندگان نیست و در به کار بردن عبارت متخصص سئو تردید جدی دارم. کار شرکت کنندگان ارزشمند است و از ثمرات آن همه وب فارسی بهره خواهد برد. بنابراین از همکاران گرامی درخواست می نمایم مانور تبلیغاتی روی جلسات برای اثبات چیزهایی دیگر که به درد کارهایی دیگر می خورد را کنار بگذارند؛ فقط و فقط روی دفاع از تخصص سئو و ارتقاء جایگاه آن تمرکز نماییم.
  • مشتریان سئو دید روشنی از خدمت سئو ندارند و اغلب آن را با خرید و فروش لینک یکسان می دانند. بنابراین تاکید جدی می نمایم شرکت کنندگان در جلسات باید فورا برای رفع این ابهام اقدام کنند. شان و جایگاه سئو در صورتی که مدعیان آن خود به اصول سئو معتقد نباشند، هرگز ارتقا نخواهد یافت.
  • نگرانی جدی دارم که توهم رتبه های صفحه اول گوگل برمان دارد. رتبه های مناسب بخشی از پارامترهای ارزیابی سایتها و شرکتها است. کار اصولی سئو را باید از شرکتهای معتقد به اصول، انتظار داشت. کسب رتبه به هر قیمت چه برای سایت های ما و چه مشتریان ما نباید در سرلوحه کاری قرار گیرد. در حقیقت بسیار ساده انگارانه است که "رتبه بالا" را به "اعتبار در بازار و تاثیرگذاری بر آن" تفسیر کنیم.
  • ما ارائه دهندگان خدمات سئو باید بیاموزیم پاسداری از حریم سئو بر عهده خود ماست و رقابت بر روی کلمات نباید ما را از رفاقت در توسعه فضای کسب و کاری سئو باز دارد.

از بزرگواران زیر که در جلسه یا قبل و بعد از آن حضور فعالی داشتند قدردانی می کنم (تا حدی ملاحظه سن را کرده ام!): رضا شیرازی، کیومرث ایمانی، علی عطازاده، وحید افشاری، محمد رضا سمیعی، حسین طالبی، مصطفی علیزاده، محمد دانیالی، ابراهیم حنفی و مسعود فاطمی.


مهدی رودکی

افزودن دیدگاه جدید

اگر شما کاربر واقعی هستید سوال زیر را پاسخ دهید.

13 + 6 =
پاسخ این سوال ریاضی را داخل کادر وارد کنید.برای مثال: 1+3 داخل کادر 4 را وارد کنید.