تاریخ آخرین ویرایش: 21 اسفند 1398

5 گام برای طراحی یک وبسایت جامع تر!

web design

بی شک هر کسی دوست دارد طیف گسترده ای از افراد از وب سایت وی دیدن کنند. برخی از روش های کلیدی وجود دارد که به مدیران وب سایت این امکان را می دهند که انسان های نابینا، ناشنوا و دارای اختلالات دیسلکسی یا ( نارساخوانی) هم بتوانند از امکانات سایت آن ها استفاده کنند.

"همه طیف افراد باید بتوانند به سایت ها دسترسی پیدا کنند و از آن لذت ببرند" این جمله گوگل است وقتی که می خواهد دسترسی را توصیف کند!

همچنین می گوید: "ما متعهد هستیم كه این نوع دسترسی را عملی کنیم." با این جمله نیز اهمیت سئو بر ما روشن می شود. در این مقاله ما در حال بررسی 5 گام اصلی هستیم که با استفاده از آن ها می توانید یک طراحی وب سایت جامع تر داشته باشید که برای همه کاربران قابل استفاده باشد.

 1. در متن و طرح بندی وب سایت، کاربران نارساخوان را در نظر بگیرید

طبق تحقیقات انجمن دیسكسیلیای ایرلند (DAI)، حداكثر 10٪ از كاربران وب ممكن است دچار دیسلکسیا باشند. مطالعات دیگر نشان داده است که این رقم در بین کاربران خارج از اروپا می تواند به طور قابل توجهی بالاتر باشد (حدود 20-15 درصد). دیسلکسیا می تواند بر چگونگی تفسیر اطلاعات دیداری و شنیداری در مغز تاثیر بگذارد، اما با كاركرد چشم و گوش به طور مستقیم ارتباطی ندارد. بنابراین در طراحی سایت برای کاربران دچار نارساخوانی، تاکید زیاد بر متنی است که تا حد ممکن قابلیت خواندن وجود دارد. لیستی از بهترین شیوه ها در زیر آمده است:

 • اطمینان حاصل کنید که متن به اندازه کافی بزرگ است.

 • از کنتراست قوی استفاده کنید.

 • از اندازه فونت تغییر پذیر استفاده کنید تا کاربران بتوانند متن را بزرگ تر کنند.

 • از فونت های سنس سریف استفاده کنید.

 • برای تاکید روی متن، از سبک های قلم های جدید استفاده کنید (به منظور تمایز دادن آسان تر)

 • جملات و پاراگراف ها را کوتاه نگه دارید و از جملات بلند پرهیز کنید.

 • از زبان ساده استفاده کنید.

 • از فضای خالی بین متون، زیاد استفاده کنید.

 • از سبک ها، اندازه و نوشتارهای مختلف استفاده کنید تا متن متمایز باشد.

 • از بولت پوینت استفاده کنید.

 2. کنتراست را برای کاربران نابینا و کم بینا رعایت کنید

4.5 درصد از جمعیت انگلیس دارای کور رنگی هستند و این رقم برای جمعیت مردان تا 8 درصد افزایش می یابد. افرادی که کوررنگی دارند می توانند همه چیز را به وضوح ببینند، اما رنگ هایی مثل قرمز، سبز و آبی را مانند سایر افراد نمی بینند. انواع مختلفی از کور رنگی وجود دارد و در برخی از انواع آن افراد به هیچ وجه قادر به دیدن هیچ رنگی نیستند.

در همین رابطه، NHS اظهار می دارد که تقریباً دو میلیون نفر در انگلستان با کمبود بینایی زندگی می کنند که تقریباً 360،000 از آن ها کور کامل یا با دید خیلی کم هستند. به عبارت دیگر، اکثر افراد مبتلا به اختلال های بینایی می توانند تا حدی ببینند.

بنابراین یکی از مهم ترین اصول طراحی وبسایت برای افراد کم بینا و کور رنگ، توجه به کنتراست (تضاد) است. نکته مهم دیگر جلوگیری از تکیه بر یک رنگ در متن است. مثلا می توانید ایموجی اضافه کنید و کنتراست زمینه های رنگی متن را در نظر بگیرید.

web design

 

 3. کد های نرم افزارهای متن خوان را بهینه کنید

کاربران نابینا و کم بینا برای مشاهده وب و خواندن محتوا، به طور جدی، به صفحه نمایش های ویژه اعتماد می کنند. این دستگاه ها متن را به گفتار تبدیل می کنند و اطلاعات صفحه را به شنونده منتقل می کنند. در اینجا چند مرحله برای بهینه سازی صفحه ذکر شده است:

 • الت تکست: الت تکست توصیفی را برای هر تصویر در وب سایت ایجاد کنید.

 • از ویژگی های ARIA استفاده کنید: نقش عناصر صفحه را با استفاده از ویژگی های ARIA توصیف کنید.

 • زبان HTML: با استفاده از ویژگی HTML lang در هر صفحه، زبان صفحه را تعریف کنید.

 • استفاده از عناصر معنایی: عناصر معنایی در HTML ، اطلاعات اساسی متن را برای خوانندگان صفحه (و موتورهای جستجو) فراهم می کند.

 • لینک ها: در وبسایت از لینک های مفیدی که فرد را به یک موضوع هدف میرساند، استفاده کنید.

 • ساختار: با استفاده مناسب از برچسب های H2 و H3 یک ساختار مناسب برای صفحه بسازید.

 4. استفاده از کلیک را برای افراد دارای آسیب های حرکتی کاهش دهید

اغلب افراد به بهینه سازی وب سایت ها برای افراد دارای نقص بینایی توجه می کنند. اما افراد دارای ناتوانی ها و اختلالات حرکتی اغلب در این مورد، مظلوم واقع می شوند. ناتوانی حرکتی شامل هر شرایطی است که مانع از حرکت یا هماهنگی می شود. اینگونه اختلالات ممکن است نتیجه شرایطی مانند فلج مغزی و اسکلروز مولتیپل یا صدمات ناشی از ضربه مانند ضعف اندام یا صدمات نخاعی باشد.

یکی از مهم ترین ملاحظات برای کاربران دارای اختلال حرکتی، کاهش تعداد کلیک ها برای انجام اقدامات در وبسایت است. هر کلیک برای فرد دارای اختلال حرکتی، زحمت زیادی دارد و کاهش تعداد دفعات آن می تواند این تجربه را به طرز چشمگیری بهبود بخشد.

همچنین استفاده از موس می تواند برای این افراد مشکل باشد. بنابراین برای اطمینان از جامع بودن سایت، می توانید توسط صفحه کلید اقداماتی انجام دهید. دستورالعمل های WAI-ARIA را دنبال کنید تا همه عناصر موجود در صفحات وب برای افراد دارای اختلال حرکتی قابل استفاده باشد. همچنین بسیاری از کاربران با شرایط حرکتی ویژه به فن آوری های کمکی، مانند بندهای گردن یا میله های دهانی تکیه می کنند. می توانید یک قسمت جستجو به وب سایت خود اضافه کنید، زیرا این امر به افرادی که از صدا به عنوان یک ابزار کمکی استفاده می کنند، کمک زیادی می کند.

 5. برای فیلم های موجود در وب سایت زیرنویس و متن نوشتاری تهیه کنید

با توجه به اینکه وب سایت یک شکل بصری از رسانه است، افراد دارای اختلال شنوایی اغلب اوقات توجه لازم را دریافت نمی کنند. با این حال درک این نکته مهم است که اینترنت با گذشت زمان، بیشتر بصری می شود و 92 درصد از مدیران می گویند که فیلم بخش مهمی از استراتژی آن ها در سال 2020 است.

برای اینکه بتوانید به افراد دارای نقص شنوایی فرصتی دهید تا از سایت استفاده کنند، فیلم ها باید با زیرنویس همراه شوند. هم چنین زیرنویس ها باید صداهای مهم و متنی را که در درک فیلم تاثیر دارد، در بر بگیرد مانند زنگ زدن تلفن یا صدای بوق زدن و غیره.

همچنین، شما باید متن فیلم ها را بسازید تا افراد مبتلا به اختلالات شنوایی بتوانند به جای خود محتوای ویدیویی، متن را بخوانند. این کار همچنین یک تاکتیک خوب SEO است، زیرا به موتورهای جستجو این امکان را می دهد تا محتوای فیلم ها را بخوانند. همچنین این کار برای سایر کاربران که محتوای متن را ترجیح می دهند یا ممکن است بخواهند آن را یادداشت کنند، مفید است.

همه نکاتی که در این مقاله به آنها اشاره شد، شیوه های خوبی هستند که به بهره مندی طیف گسترده ای از مردم از یک وبسایت منتهی می شود و این همان چیزی است که یک وب سایت جامع و کامل باید داشته باشد.

منبع: business2community.com

افزودن دیدگاه جدید

اگر شما کاربر واقعی هستید سوال زیر را پاسخ دهید.

17 + 3 =
پاسخ این سوال ریاضی را داخل کادر وارد کنید.برای مثال: 1+3 داخل کادر 4 را وارد کنید.