تاریخ آخرین ویرایش: 12 بهمن 1398

توصیه های جان مولر برای سئوی سایت های صوتی و پادکست

Podcast

اگر شما برای موتورهای جستجو تشخیص اینکه صفحات شما راجع به چیست را سخت کنید، طبیعی است که آنها برای فهمیدن ارتباط سایت شما با کاربران به شدت تقلا می­کنند.

در یکی از مباحث سایت Reddit فردی پرسیده، چگونه سایتی که دارای پادکست و کتاب صوتی است را سئو کنیم. "جان مولر" و دیگران پیشنهادهای مفیدی داده ­اند که در ادامه خواهید خواند.

سوال پرسیده شده درباره سئوی سایت ­های صوت محور

سوال اصلی: سایت ما یک PWA است که شامل کتاب­های صوتی، پادکست و نمایش­های صوتی است. چگونه باید به گوگل بگوییم از این منظر به ما نگاه کند. زیرا ممکن است ما را به دلیل نداشتن محتوای داخل صفحه جریمه (پنالتی) کند.

PWA مخفف Progressive Web App می­باشد. یعنی وب سایتی که رفتاری شبیه به اپ دارد.

فردی که این سوال را پرسیده، ذکر کرده که سایت دارای عنوان و meta description است و محتوای دسکریپشن بین 30 تا 50 کلمه است.

پاسخ جان مولر:

"جان مولر" تاکید می­کند که همه سایت ها نیاز به محتوا دارند تا گوگل متوجه شود که آن صفحه در مورد چیست و در نتیجه به آن رتبه دهد. جان توصیه خوبی می­کند که در ادامه آمده است. با این حال دیگر کاربران Reddit نیز پیشنهادهای خوبی ارائه کرده‌اند.

" شما همیشه به محتوای متنی در صفحه نیاز دارید، صرف نظر از اینکه چه محتوای دیگری دارید.

اگر شما یک سایت میزبانی ویدیو هستید، همچنان به تیتر، هدینگ ها، متن، لینک و ... نیاز دارید. چنین چیزی برای سایت­های صوتی نیز وجود دارد. برای موتورهای جستجو شناخت محتوای سایت­ و چگونگی ارتباط با کاربر را ساده کنید. به این ترتیب برای شما ترافیک مرتبط ایجاد خواهند کرد."

بخش "چگونگی ارتباط با کاربر" جالب است. معمولا اکثر نویسندگان تمایل دارند راجع به عبارات توصیفی فکر کنند و اینکه این عبارت در مورد چیست. اما یک راه ­حل خوب برای نوشتن محتوا این است که ابتدا به این فکر شود که این محتوا چگونه توسط بیننده سایت مورد استفاده قرار می­گیرد و آنها تلاش دارند به چه چیزی برسند.

مولر اضافه می­کند:

"اگر شما برای موتورهای جستجو تشخیص اینکه صفحات شما راجع به چیست را سخت کنید، طبیعی است که آنها برای فهمیدن ارتباط سایت شما با کاربران به شدت تقلا می­کنند."

مولر بر چگونگی ارتباط محتوا با کاربر مجددا تاکید می­کند. این دیدگاه خوبی برای طراحی استراتژی محتوا است.

فرمول رتبه ­بندی در محتوای سئو شده همکاری (affiliate)

یک استراتژی محتوا وجود دارد که من در طول پانزده سال برای سایت های همکاری  (affiliate) به خوبی از آن استفاده کرده ­ام و گمان می­کنم که دیگران نیز از انواع آن استفاده می­کنند.

ماهیت این استراتژی محتوا چنین است: محتوای تولیدی، محصول را توصیف کرده و اینکه چگونه می­تواند به کاربران کمک کند تا به آنچه قصد دارند برسند. فقط همین! فرمول این است.

توصیه های اعضای Reddit برای سئو سایت ­های صوتی

اعضای Reddit چندین نکته سئو را برای سایت های پادکست پیشنهاد می­کنند. مانند تبدیل کردن محتوای صوتی به متن و استفاده از داده های ساختار یافته (structured data).

محتوای صوتی را به متن تبدیل کنید

یک عضو سایت، تبدیل محتوا به متن (Transcribing content) را پیشنهاد می دهد. زیرا گوگل آن مطلب صوتی را در حالت متنی می تواند ایندکس نماید. چنین چیزی می­تواند برای انواع خاصی از محتوا کاربردی باشد به ویژه محتواهای آموزشی.

البته من فکر می­کنم باید این را درنظر داشت که ممکن است صحبت های موجود در فایل صوتی همیشه برای آنچه که شما می­خواهید برای آن رتبه بگیرید مناسب نباشد.

بعنوان مثال، برخی پادکست ها در ارتباط با افراد و تاریخچه زندگی آن ها می باشد در صورتی که برخی دیگر در مورد اسرار جرم و جنایت. آیا تبدیل پادکست جرایم واقعی به متن، می تواند به رتبه گرفتن عبارت "پادکست جرایم واقعی" کمک کند؟

امکان دارد که آن صفحه برای یک عبارت تصادفی رتبه بگیرد. از آن گذشته، هر پادکست به خودی خود یک داستان است و نه توصیفی از اینکه چه چیز است.

Podcast

داده­ های ساختار یافته (structured data) برای پادکست ها و کتاب­های صوتی

یکی دیگر از پیشنهادهای کاربردی داده­ های ساختار یافته است. این راه خوبی برای ارتباط دادن داده­ ها است. این توصیه، فوق العاده است.

مانند هر نوع ایجاد داده ساختار یافته، اطمینان حاصل کنید که هر اطلاعاتی را که در داده ساختار یافته قرار می­دهید دقیقا همان اطلاعاتی باشد که داخل فایل صوتی موجود است.

داده­ های ساختار یافته برای پادکست ها

اطلاعات لازم در مورد داده ­های ساختار یافته برای پادکست را می­توانید در سایت Schema.org پیدا کنید. خواندن تمام جزییات برای آنچه که می­توانید تهیه کنید بسیار ارزشمند است. بعنوان مثال، اگر پادکست در مورد بررسی یک برند، محصول یا مکان است، می­توانید امکان " Review" را اضافه کنید.

علاوه براین، گوکل به یک فید RSS برای استفاده در Google Podcasts, Google Play Music، جستجوی گوگل و ... نیاز دارد.

اطلاعات بیشتر درباره عملکردهای گوگل در Google Assistant و در صفحه توسعه دهندگان پادکست گوگل موجود است

داده­ های ساختار یافته برای کتاب­های صوتی

گوگل به دلیل وجود Book Actions با کتاب­های صوتی، اندکی متفاوت رفتار می کند. از طریق Book Actions به خرده ­فروشان اولویت بیشتری داده می­شود تا کتاب­های بیشتری منتشر کنند.

توضیح گوگل در مورد داده­ های ساختار یافته برای کتاب­ها:

" برای اطمینان از پوشش قوی و خدمات بهتر به کاربران­مان، این ویژگی محدود به تامین ­کنندگان کتاب شده که کتاب­های بیشتری در اختیار دارند."

در صفحه ه­ایی که برای واجد شرایط بودن، ثبت ­نام می­کنید، لینکی وجود دارد که اقدامات مربوط به کتاب را نمایش می­دهد.

با این حال، این صفحه بخشی برای نتایج پربار (rich results) دارد. واضح نیست، کسی که rich results را ثبت می­کند در نتایج گوگل بالاتر قرار می­گیرد. rich results از Google Actions متفاوت هستند، درست است؟

" شما باید ویژگی ­های لازم برای محتوا را داشته باشید تا واجد شرایط rich results بشوید. همچنین می­توانید خصوصیات توصیه شده را بعنوان اطلاعات بیشتر به محتوای خود اضافه کنید تا تجربه کاربری بهتری را رقم بزنید."

تعداد زیادی ویژگی ­های لازم و ویژگی ­های توصیه شده وجود دارد. ویژگی های توصیه شده از این نظر خوب هستند که اگر برای جایگاه شما مناسب نباشند در نظر گرفته نمی­شوند. نگاه کاملی به لیست داده­ های ساختار یافته در صفحه گوگل بیاندازید. مثال ­هایی از داده ­های ساختار یافته برای کتاب­های صوتی در سایت Schema.org پیدا کنید.

پاسخ به سوال "چگونه یک سایت پادکست یا کتاب صوتی را سئو کنیم؟"، بر اساس سناریو­های شما بسیار زیاد است. "مولر" توصیه می­کند، محتواهایی تولید کنید که چرا و چگونگی ارتباط پادکست یا کتاب صوتی با کاربر را به خوبی بیان کند. بعد از آن، راه های فراوانی طبق فایل صوتی که می­خواهید منتشر کنید وجود دارد.

منبع: searchenginejournal.com

 

افزودن دیدگاه جدید

اگر شما کاربر واقعی هستید سوال زیر را پاسخ دهید.

8 + 11 =
پاسخ این سوال ریاضی را داخل کادر وارد کنید.برای مثال: 1+3 داخل کادر 4 را وارد کنید.