تاریخ آخرین ویرایش: 05 بهمن 1398

تعریف سئو به زبان ساده و اهمیت بهینه سازی سایت

Search Engine Optimization

این جمله را شنیده اید که «دیده نمی شوید، اگر در صفحه اول Google حضور نداشته باشید» سئو به مجموعه ای از روش ها و تکنیک های مدیریتی برای افزایش رتبه سایت و حضور در صفحه اول موتور جستجو اشاره دارد.

برخلاف گفته برخی از افراد سئوکار، این مفهوم اصلاً پیچیده و عجیب و غریب نیست. برای انجام سئو سایت تنها کافی است که اصول اولیه آن را برای افزایش رتبه سایت خود استفاده کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا با سئو، اهمیت استفاده از آن و انواع تکنیک های بهینه سازی سایت آشنا شوید.

سئو چیست؟

کلمه سئو (SEO) کوتاه شده واژه انگلیسی Search Engine Optimization به معنای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است. این موضوع شامل تکنیک هایی می شود که می توانند شما را از طریق موتورهای جستجوی مختلف نظیر Bing، Yahoo و Google، به افرادی معرفی کنند که به محصول و یا خدمت شما احتیاج دارند.

قرارگیری در بالاترین رتبه در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERPs) بسیار حائز اهمیت است. به طور مختصر سئو یا بهینه سازی سایت به هر اقدامی گفته می شود که در جهت افزایش رتبه سایت شما در محیط های جستجو صورت گیرد. درواقع این عمل تبلیغی رایگان برای شما در بهترین فضای تبلیغاتی جهان محسوب می شود. فرآیند سئو، ترافیک رایگان و طبیعی را به وسیله موتورهای جستجوی مختلف به سمت سایت هدایت می کند. این ترافیک عموماً از طریق جستجوی کلمات کلیدی مرتبط به کسب وکار شما به دست می آید؛ ازاین رو امکان جذب و تبدیل بازدیدکنندگان به مشتری افزایش می یابد.

اهمیت استفاده از سئو

در واقع سئو، به وب سایت ها برای به دست آوردن بالاترین رتبه و افزایش ارتباط بین صفحات و کلمات کلیدی وارده شده توسط کاربران کمک می کند. نمایش بیشترین صفحات مرتبط با محتوای جستجو شده، مزیت های بسیاری برای کاربران و همچنین موتورهای جستجو دارد؛ زیرا کاربران نتایج بیشتری در ارتباط با محتوای جستجو شده خود پیدا می کنند و همچنین به دلیل حجم بیشتر نتایج به دست آمده، قابلیت اعتماد موتورهای جستجو افزایش می یابد. به طور خلاصه، اغلب از سئو برای افزایش مخاطبان استفاده می شود. این مخاطبان می توانند در هر سایتی به طور متفاوت عمل کنند.

چرا باید سایت را با استانداردهای موتور جستجو بهینه کنیم؟

موتورهای جستجو، به طور مستمر با به کارگیری الگوریتم های پیچیده و جدید، سایت های مفید و پرمحتوا را شناسایی می کنند. این موتورها با رتبه بندی سایت ها به دنبال رضایت کاربران هستند؛ ازاین رو بهینه سازی سایت برای موتور جستجو، بهینه سازی وب سایت برای کاربران را به همراه دارد.

سئوکار یا متخصص سئو کیست؟

متخصص سئو، به کسی گفته می شود که از تمامی فعالیت های سئو، بهینه سازی سایت و همچنین الگوریتم های استفاده شده در موتورهای جستجوی برتر، نظیر Google آگاهی داشته باشد. چنین فردی می تواند با توجه به اطلاعات خود، صفحه موردنظر را در بالاترین رتبه قرار دهد.

سئو را از کجا آغاز کنیم؟

فرآیند سئو به طورکلی به دو بخش سئو داخلی (On page SEO) و سئو خارجی (Off page SEO) تقسیم می شود.

 • سئو داخلی: سئو داخلی به طورکلی شامل تولید محتوا، استاندارد بودن قالب، دریافت لینک داخلی و متاتگ ها می شود. سایت ها با رعایت هریک از موارد ذکرشده، می توانند بخش عمده ای از مراحل سئو را طی کرده و جایگاه مناسبی را ازلحاظ کلمات کلیدی پیدا کنند.
 • سئو خارجی: بخش عمده ای از سئو خارجی، به مفهوم دریافت لینک ها از سایت های دیگر بستگی دارد که اگر اصول آن رعایت نشود، صدمات جبران ناپذیری به سایت وارد می کند.

انواع تکنیک های سئو سایت

تکنیک های سئو شامل راهکارهایی است که منجر به افزایش رتبه سایت می شوند. این تکنیک ها به صورت کلی در سه دسته سئو کلاه سفید، کلاه سیاه و کلاه خاکستری قرار می گیرند. در ادامه به معرفی هریک از این تکنیک ها پرداخته می شود.

 • سئو کلاه سفید: سئو کلاه سفید (White Hat SEO) شامل تکنیک هایی است که موتور جستجو آن را به عنوان بخشی از یک طراحی خوب و مفید به کاربران معرفی می کند. این تکنیک را با نام سئو اخلاقی نیز می شناسند. دلیل این نام گذاری را می توان به علت، برخورداری از اجرای بلندمدت و یا استفاده از دستورالعمل های صحیح برای به دست آوردن رتبه بالا دانست. به طور کل سئو کلاه سفید به دنبال رضایت مشتری و خشنود نگه داشتن آن است.
 • سئو کلاه سیاه: سئو کلاه سیاه (Black Hat SEO)، از روش هایی استفاده می کند که توسط موتورهای جستجو تأیید نمی شوند و در تلاش برای کاهش اثرات آن ها هستند. این تکنیک ها با عنوان اسپم نیز شناخته می شوند. تکنیک های کلاه سیاه صرفاً به دنبال افزایش رتبه در لیست موتورهای جستجو هستند.
 • سئو کلاه خاکستری: این تکنیک حد وسطی بین سئو کلاه سفید و کلاه سیاه محسوب می شود. سئو کلاه خاکستری، از روش های موجود در دو تکنیک قبل برای افزایش سرعت سئو سایت و همچنین امنیت آن استفاده می کند. درصورتی که متخصص سئو از تجربه لازم برخوردار نباشد می تواند شما را از مسیر اصلی دور کند.
Search Engine Optimization

ویژگی های تکنیک سئو کلاه سفید

 • این تکنیک ها با دستورالعمل ها و استانداردهای موتورهای جستجو هماهنگی دارند.
 • در سئو کلاه سفید محتوای کپی شده ارائه نمی شود.
 • این سیستم تضمین می کند که محتواها را برای کاربران و نه صرفاً برای موتورهای جستجو تولید کند.
 • در این روش، سئو سایت در زمان بیشتری صورت می گیرد.
 • تکنیک سئو کلاه سفید تضمین می کند که محتواهای فهرست بندی شده، مطابق با محتوای مشاهده شده توسط کاربر در موتورهای جستجو است.
 • احتمال اسپم و یا بلاک شدن سایت از طریق موتورهای جستجو به حداقل می رسد.
 • در تکنیک کلاه سفید، علاوه بر کلمه کلیدی اصلی از کلمات جانبی دیگری نیز استفاده می شود که بازدهی سئو را افزایش می دهد.

 

ویژگی های تکنیک سئو کلاه سیاه

 • استفاده از دستورالعمل های خلاف موتورهای جستجو و فریب آن ها برای افزایش رتبه سایت
 • انتقال موتورهای جستجو از صفحه مخصوص آن ها به صفحه دیگر
 • هدایت کاربران به صفحه ای با مفهومی متفاوت از محتوای نمایش داده شده در موتور جستجو
 • پنهان کردن متن، استفاده از رنگ پس زمینه برای متن ها و یا لینک ها و به کارگیری فونت ریز و کوچک
 • تولید صفحاتی باکیفیت پایین و محتوای بسیارکم
 • استفاده از کلمات کلیدی بسیار و نامرتبط با محتوای سایت
 • انجام سئو سایت در مدت زمان کوتاه
 • برخورداری از هزینه کمتر

ابزار موردنیاز سئو

پس از آشنایی با مفاهیم سئو، تکنیک ها و روش های تأثیرگذار در سئو، نیازمند آشنایی با ابزار موردنیاز برای تحلیل و آنالیز وب سایت خود هستید. برخی از ابزارها نظیر Google Analytics، Google Search Console، Google Keyword Planner و Sitechecku وجود دارند که به شما برای بررسی عملکرد خود و رقیبتان کمک می کنند.

بهترین نوع جذب بازدیدکننده و مشتری برای سایت ها، ترافیکی است که از سمت موتورهای جستجو ایجاد می شود. این حجم از انتقال کاربران می تواند باعث موفقیت و یا شکست یک کسب وکار آنلاین شود؛ از این رو استفاده از برنامه ریزی و راهبردهای مناسب بسیار حائز اهمیت است. مفهوم سئو، یکی از بهترین راهبردها برای بهینه سازی سایت به شمار می رود که با توجه به الگوریتم های موتور جستجو موجب افزایش رتبه و درنتیجه افزایش ترافیک و بازدیدکنندگان سایت می شود.

افزودن دیدگاه جدید

اگر شما کاربر واقعی هستید سوال زیر را پاسخ دهید.

7 + 7 =
پاسخ این سوال ریاضی را داخل کادر وارد کنید.برای مثال: 1+3 داخل کادر 4 را وارد کنید.